HomeSpołeczeństwoAndżelika Borys i Andrzej Poczobut w areszcie już od 7 miesięcy! (ZDJĘCIA)

Andżelika Borys i Andrzej Poczobut w areszcie już od 7 miesięcy! (ZDJĘCIA)

Akcje solidarności z prezes Związku Polaków na Białorusi Andżeliką Borys oraz jej kolegą z Zarządu Głównego ZPB Andrzejem Poczobutem i wszystkimi więźniami politycznymi na Białorusi przeprowadzili 24 października w różnych miastach Polski, m.in. w Warszawie, Sopocie i Białymstoku przebywający w Polsce członkowie ZPB, a także przedstawiciele organizacji białoruskich.

Okazją do manifestowania stała się siódma już miesięcznica uwięzienia przedstawicieli polskiej mniejszości narodowej na Białorusi przez dyktatorski reżim Aleksandra Łukaszenki.

Zarówno Andżelika Borys, jak i Andrzej Poczobut Andżelika Borys znaleźli się w areszcie m. in. w związku z upamiętnianiem na Białorusi żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego.

Białoruskie służby postawiły im zarzut podżegania do nienawiści na tle narodowościowym, za co grozi kara do 12 lat więzienia.

Sopot

Tradycyjnie najliczniejszą akcja solidarności z Andżeliką Borys i Andrzejem Poczobutem w kolejną miesięcznicę ich uwięzienia odbyła się w Sopocie.

Stałymi bywalcami miesięcznic są przedstawiciele władz Sopotu: prezydent Sopotu Jacek Karnowski jego zastępca Marcin Skwierawski, a także licznie okazujący solidarność z krzywdzonymi na Białorusi Polakami sopocianie oraz mieszkańcy Gdańska i Gdyni.

Podobnie jak w poprzednich miesiącach, także na siódmą miesięcznicę uwięzienia Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta przybył mieszkający w Gdańsku wicemarszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz. W sprawach służbowych przebywał w dniu miesięcznicy prominentny samorządowiec z Wielkopolski – prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

Zarówno politycy rangi ogólnokrajowej, jak i samorządowcy, zabierając głos podczas akcji solidarności z więzionymi Polakami, podkreślali znaczenie formułowania przekazu publicznego, dającego świadectwo nieobojętności społeczeństwa na ludzką krzywdę.

Uczestnikami trójmiejskiej manifestacji solidarności z Andżeliką Borys i Andrzejem Poczobutem byli, tym razem licznie obecni na akcji, przedstawiciele białoruskiej diaspory Trójmiasta, którzy schronienie przed prześladującym ich reżimem Łukaszenki znaleźli w Gdańsku, Sopocie bądź Gdyni.

Białystok

Kolejna, siódma już, miesięcznica uwięzienia Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta odbyła się także w stolicy Podlasia – Białymstoku. Podobnie, jak w Trójmieście organizatorami miejscowej akcji solidarności z więzionymi Polakami stali się członkowie ZPB oraz wspierający ich Podlaski Odział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” na czele z Anną Kietlińską. Udział w białostockiej manifestacji także wziął polityk rangi ogólnopolskiej – Robert Tyszkiewicz, przewodniczący Komisji Łączności z Polakami za Granicą w Sejmie RP i Mąż Zaufania ZPB od 2005 roku.

Warszawa

W stolicy Polski o upływie siedmiu miesięcy od chwili uwięzienia Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta przypominano w ramach cotygodniowej niedzielnej akcji pt. „Mahutny Boża za Biełaruś ” („Boże Wszechmocny jest z Białorusią” – red. ), którą organizują białoruskie chrześcijańskie środowiska opozycyjne.

Akcja ta odbyła się na Rynku Starego Miasta, a jej inicjator – działacz partii Białoruska Chrześcijańska Demokracja Jauhien Dudkin – zauważył, że demokracja Białorusini mogą wywalczyć dla siebie wolność jedynie wówczas, kiedy nauczą się być solidarni. Tak jak solidarni okazali się Polacy w Polsce, tworząc ruch „Solidarność”. Mianowicie potrzebą solidaryzowania się z gnębioną przez Łukaszenkę na Białorusi polską mniejszością narodową tłumaczył Jauhien Dudkin intencję przeprowadzonej przez Białorusinów Warszawy akcji solidarności z Andżeliką Borys i Andrzejem Poczobutem.

Znadniemna.pl, zdjęcia: Agencja Gazeta, facebook.com, „Głos znad Niemna na uchodźstwie”

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content