HomeBiałoruśJak się siedzi w białoruskim więzieniu – świadectwo Ireny Biernackiej i Marii Tiszkowskiej (WIDEO)

Jak się siedzi w białoruskim więzieniu – świadectwo Ireny Biernackiej i Marii Tiszkowskiej (WIDEO)

Nasz kolega Aleksander Roman nagrał rozmowę wideo z członkiniami Zarządu Głównego Związku Polaków na Białorusi Ireną Biernacką i Marią Tiszkowską, które dwa miesiące spędziły w białoruskim więzieniu w ramach tzw. „sprawy Polaków”.

W maju br. działaczki, po zabiegach władz Polski, zostały wydalone z terenu Białorusi i przekazane stronie polskiej. Z Białorusi zostały wypędzone tak, jak stały – bez rzeczy i dokumentów. Jedyne, co mogły zabrać ze sobą to wspomnienia o najcęższym w ich życiu wypróbowaniu białoruskim więzieniem. Tymi wspomnieniami dzielą się z nami, dając świadectwo temu w jak nieludzkich warunkach przebywają więźniowiwe białoruskiego dyktatora Aleksandra Łukaszenki.

W więzieniu  w Żodzinie, uważanym za jedno z najcięższych  na Białorusi, wciąż pozostają prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys i członek Zarządu Glównego ZPB Andrzej Poczobut.

Świadectwo Ireny BIernackiej i Marii Tiszkowskiej pozwala wyobrazić w jakich warunkach mogą przebywać nasi bezwinnie więzieni koledzy.

Wideo świadectwo Ireny Biernackiej i Marii Tiszkowsiej składa się z dwóch części , a nagrane zostało w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL  przy ul. Rakowieckiej w Warszawie.

Zapraszamy do oglądania:

Część I

Część II

Nagrania są dostępne także na kanale ZPB na YouTube: Kliknij.

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content