HomeHistoriaMłodzież polska z Białorusi poznała historię działalności Armii Krajowej na Grodzieńszczyźnie

Młodzież polska z Białorusi poznała historię działalności Armii Krajowej na Grodzieńszczyźnie

Trzy spotkania internetowe dla młodzieży szkolnej i studenckiej z Białorusi, przeprowadzone w formacie webinarów, odbyły się we wrześniu, jako przedłużenie tegorocznych obchodów 77. rocznicy bitwy pod Surkontami.

Około 30 młodych ludzi miało aż trzy okazje, aby połączyć się na jednej z platform internetowych z dr Kazimierzem Krajewskim, wybitnym znawcą dwudziestowiecznej historii Polski, specjalizującym się w dziejach polskich Kresów Północno-Wschodnich w okresie II wojny światowej i w zagadnieniach związanych z okresem stalinizmu.

W trakcie spotkań prelegentowi udało się przybliżyć młodzieży dwudziestowieczną historię Nowogródczyzny i Grodzieńszczyzny, obfitującą w dramaty społeczne i indywidualne. Ekspert opowiadał o próbach utrzymania wskazanych terenów w granicach państwa polskiego u schyłku II wojny światowej. Młodzież dużo się dowiedziała na temat niespodziewanych aresztowań oraz internowaniu żołnierzy AK przez władze sowieckie po przeprowadzonej przez polską partyzantkę akcji wyzwolenia Wilna z rąk Niemców.

Jednym z głównych tematów przedstawionych przez eksperta młodzieży stała się historia bitwy pod Surkontami, której 77. rocznicę obchodziliśmy w bieżącym roku. Była to pierwsza, stoczona 21 sierpnia 1944 roku, regularna bitwa pomiędzy oddziałem Armii Krajowej, a zajmującymi tereny Polski oddziałami radzieckimi.

Webinary historyczne z udziałem dra Kazimierza Krajewskiego zorganizowała dla młodzieży polskiej, uczącej się w ośrodkach nauczania języka polskiego, prowadzonych przez Związek Polaków na Białorusi, Fundacja Wsparcia Historii i Kultury Polskiej z siedzibą w Warszawie.

Znadniemna.pl, Ilustracja: zrzut ekranu z Kazimierzem Krajewskim, prowadzącym webinar dla mlodzieży na Białorusi 

Najnowsze komentarze

  • To bardzo późno poznała i dlaczego tak późno? Jan na cmentarzu w Surkontach byłem w 1993 podczas II Światowego Zjazdu Lidzian. Od wielu lat o Armii Krajowej na Nowogródczyźnie jest wiele info w Internecie + żyjący uczestnicy i świadkowie walk i wydarzeń. Olbrzymie zaniedbania z czego korzystają nieprzychylni Polsce i AK ludzie i środowiska na Białorusi podając spreparowane fakty nie mające nic wspólnego z tamtą rzeczywistością.

Skomentuj

Skip to content