HomeSpołeczeństwoW środę – akcje solidarności z Andżeliką Borys i Andrzejem Poczobutem w różnych miastach Polski

W środę – akcje solidarności z Andżeliką Borys i Andrzejem Poczobutem w różnych miastach Polski

Tradycyjnymi już akcjami protestacyjnymi przeciwko więzieniu przez reżim Łukaszenki prezes Związku Polaków na Białorusi Andżeliki Borys i członka Zarządu Głównego ZPB Andrzeja Poczobuta będą obchodzić piątą miesięcznicę aresztowania swoich kolegów ukrywający się w Polsce przed represjami ze strony reżimu Łukaszenki działacze Związku Polaków na Białorusi i sympatyzujący z Polakami Białorusini.

Akcje solidarności z Borys i Poczobutem, a także Białorusinami, cierpiącymi od reżimu Łukaszenki w piątą miesięcznicę uwięzienia swoich kolegów, przypadającą na 25 sierpnia, działacze ZPB w Polsce na pewno zorganizują w Warszawie, Sopocie, Białymstoku i Sejnach.

We wszystkich miastach akcje rozpoczną się po godzinach pracy, w Warszawie i Sopocie o godzinie 18:00, a w Białymstoku o godzinie 19:00. W Warszawie miejscem akcji stanie się Kolumna Zygmunta III Wazy, wznosząca się nad Placem Zamkowym, w Białymstoku Polacy i wspierający ich Białorusini zaprotestują przeciwko represyjnej polityce reżimu Łukaszenki przy pomniku ks. Jerzego Popiełuszki (obok PałacuBranickich), a w Sopocie miejscem zbiórki stanie się Plac Przyjaciół Sopotu.

Koledzy i przyjaciele Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta, niestety, nie będą mieli wiele powodów do optymizmu, jeśli chodzi o perspektywę uwolnienia kolegów, gdyż dzisiaj, we wtorek 14 sierpnia, od adwokatów Poczobuta i Borys dotarła informacja, że ich klienci zostali decyzją śledczego pozostawieni w więzieniu śledczym w Żodzinie na kolejne trzy miesiące. Oznacza to, że Łukaszenko  chce więzić liderów polskiej mniejszości na Białorusi  bez przekazania ich spawy karnej do sądu aż przez osiem miesięcy.

 Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content