HomeSpołeczeństwoMarsze solidarności z Białorusinami w rocznicę sfałszowanych przez Łukaszenkę wyborów

Marsze solidarności z Białorusinami w rocznicę sfałszowanych przez Łukaszenkę wyborów

9 sierpnia w wielu polskich miastach Polacy i Białorusini wspólnie obchodzili pierwszą rocznicę największego zrywu narodowego Białorusinów pod rządami dyktatora Aleksandra Łukaszenki. Najbardziej zauważalne akcje solidarności odbyły się w Gdańsku, Białymstoku i Warszawie.

We wszystkich miejscach, gdzie Białorusini i Polacy okazywali sobie solidarność, protestując przeciwko zamordyzmowi łukaszenkowskiej dyktatury, widoczni byli działacze Związku Polaków na Białorusi, którzy uchronili się w Polsce przed represjami i tutaj kontynuują walkę o uwolnienie swoich, uwięzionych przez Łukaszenkę kolegów – prezes ZPB Andżeliki Borys i członka Zarządu Głównego ZPB Andrzeja Poczobuta.

Zebraliśmy dla Państwa zdjęcia z akcji solidarności z narodem białoruskim, które odbywały się w Gdańsku, Warszawie i w Białymstoku:

Gdańsk

W Gdańsku Białorusini Trójmiasta, wspierani przez miejscowych samorządowców, m.in. prezydent Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz i prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego, przeszli pochodem od fontanny Neptuna do placu Solidarności, niosąc zakazane przez Łukaszenkę biało-czerwono-białe białoruskie flagi narodowe. Na placu Solidarności do kilkusetosobowego tłumu uczestników akcji ze słowami poparcia dla wolnościowych dążeń narodu białoruskiego przemówili prezydenci Gdańska i Sopotu.

Aleksandra Dulkiewicz: „Na placu Solidarności – gdzie 51 lat temu polała się krew, gdzie 41 lat temu przy Historycznej Bramie nr 2 spotykali się codziennie mieszkańcy i mieszkanki, by wspierać strajkujących, gdzie w Sali BHP podpisano porozumienie, które było początkiem polskiej drogi do wolności – Wy Białorusini przypominacie nam Polakom, jak ważna jest wolność, solidarność, prawda, praworządność, rządy prawa, prawa człowieka, godność… Dziękuję Wam za to, jako prezydent Miasta Gdańsk i jako obywatelka Rzeczpospolitej Polskiej. Pamiętajcie, że jesteśmy z Wami i będziemy Was wspierać do końca walki o wolność i demokrację. Wierzę, że Białoruś będzie praworządnym krajem, w którym prawa człowieka będą szanowane i to Wy będziecie gospodarzami swojego kraju. Żywie Biełaruś!” – czytamy na facebooku odezwę pani prezydent do manifestujących Białorusinów.

Białystok

W białostockim marszu uczestniczyło ponad dwieście osób. Uczestnicy akcji podkreślali, że jest ona kolejnym wyrazem sprzeciwu wobec dyktatury Aleksandra Łukaszenki”. Podobnie jak w Gdańsku marsz odbył się pod biało-czerwono-białymi flagami, nieuznawanymi przez reżim Łukaszenki symbolami niezależnej Białorusi.

Na Białorusi obecnie jest więzionych ponad sześćset osób, uznanych za więźniów politycznych. Wśród nich są przedstawiciele polskiej mniejszości, m.in. prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys i członek Zarządu Głównego ZPB Andrzej Poczobut, których portrety trzymali uczestnicy manifestacji w Białymstoku.

Fot.: Sylwia Krassowska/Polskie Radio Białystok

Fot.: Sylwia Krassowska/Polskie Radio Białystok

Fot.: Sylwia Krassowska/Polskie Radio Białystok

Fot.: Sylwia Krassowska/Polskie Radio Białystok

Warszawa

W stolicy Polski akcje rocznicowe, organizowane przez miejscowych Białorusinów, odbywały się zarówno 8 jak też 9 sierpnia.

W niedzielę, 8 sierpnia, przez Warszawę przeszedł marsz Białorusinów i wspierających ich przedstawicieli środowisk lewicowych. Pod hasłem „Białoruś będzie wolna” marsz przeszedł od pl. Defilad pod ambasadę Rosji (która wspiera Łukaszenkę), a następnie pod ambasadę Stanów Zjednoczonych.

W poniedziałek, 9 sierpnia, Warszawiacy i mieszkający w stolicy Białorusini, manifestowali przed Pałacem Kultury i Nauki solidarność z Białorusią. Minął już rok, odkąd rozpoczęły się tam regularne protesty i manifestacje przeciwko reżimowi Łukaszenki, ale też areszty, represje, przemoc oraz gehenna Białorusinów.

Swoją solidarność z Białorusinami wyraził też w poniedziałek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

– Warszawa jest solidarna. Ta solidarność ma różne oblicza. Jest bardziej codzienna, przyziemna, kiedy wspieramy się na przykład w związku z pandemią. Ale jesteśmy też solidarni w sprawach trudniej uchwytnych, ale fundamentalnych – w obronie praw człowieka i zasad demokracji. Bo w trudnych czasach solidarność jest niezbędna. – napisał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w rozesłanym dziś komunikacie. Dodał, że solidarność to nie tylko pomniki i deklaracje. Podkreślił, że wiedzą o tym Białorusinki i Białorusini, którzy z narażeniem życia od roku solidarnie walczą o uczciwy, bezpieczny kraj dla siebie i swoich bliskich.

Wśród uczestników akcji, podobnie, jak w innych miastach polski, nie zabrakło Polaków z Białorusi, solidarnie z Białorusinami walczących o wolną od dyktatury, demokratyczną Białoruś.

Fot.: wyborcza.pl

Znadniemna.pl na podstawie racyja.com, radio.bialystok.pl, wyborcza.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content