HomeHistoriaWładze Smorgoni usunęły upamiętnienie żołnierzy Armii Krajowej z kościoła w Sołach

Władze Smorgoni usunęły upamiętnienie żołnierzy Armii Krajowej z kościoła w Sołach

Tablice, upamiętniające żołnierzy Armii Krajowej w kościele p.w. NMP Różańcowej w Sołach zostały usunięte ze świątyni przez władze rejonu smorgońskiego – napisała o tym gazeta „Świetlany szlak”, będąca organem prasowym władz rejonu smorgońskiego.

Uzasadniając prawomocność demontażu upamiętnienia żołnierzy Armii Krajowej, które zdobiło wnętrze kościoła od 1993 roku, czyli od blisko trzydziestu lat, autor artykułu w „Świetlanym szlaku” Natalia Czudakowskaja napisała, że tablice upamiętniające poległych żołnierzy Armii Krajowej „wchodziły w dysonans z obliczem historycznym” zabytkowego kościoła, „nie miały charakteru religijnego i były nieobecne na oficjalnej liście zabytkowych walorów obiektu”.

Zdemontowane przez władze w Smorgoniach, i zawieszone w kościele w Sołach w 1993 roku tablice upamiętniające poległych żołnierzy 9. Oszmiańskiej Brygaby, Armii Krajowej

Na razie nie wiadomo, czy demontowane tablice zostały w sposób należny zabezpieczone i przekazane na przykład Komitetowi Kościelnemu parafii pw. NMP Różańcowej w Sołach, od którego władze już kilka lat z rzędu żądały usunięcia upamiętnienia, ufundowanego w roku 1993 przez polskie środowiska kombatanckie.

Zdemontowane tablice wykonane zostały z drogiego metalu – brązu oraz mosiądzu – i polskie organizacje kombatanckie, kontynuujące działalność fundatorów tablic, mogłyby znaleźć godne miejsce do ich eksponowania poza terenem Białorusi, która prowadzi obecnie bezwzględną walkę z pamięcią o Armii Krajowej, jej żołnierzach i z pamięcią historyczną, pielęgnowaną w środowisku mieszkających na Białorusi Polaków.

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content