HomeHistoriaSybiracy z Grodna opowiedzieli o swoich losach studentom z Krakowa

Sybiracy z Grodna opowiedzieli o swoich losach studentom z Krakowa

Spotkanie studentów Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego z Sybirakami, członkami Stowarzyszenia Polaków – Ofiar Represji Politycznych przy Związku Polaków na Białorusi, odbyło się 31 sierpnia w siedzibie ZPB.

Spotkanie studentów i Sybiraków

Spotkanie studentów z Sybirakami

Wizyta studentów z Krakowa na Grodzieńszczyznę odbywa się w ramach współpracy Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego z Wydziałem Historii, Komunikacji i Turystyki Państwowego Grodzieńskiego Uniwersytetu im. Janki Kupały. Dzięki tej współpracy studenci z Polski mogą odbywać na Grodzieńszczyźnie praktyki obowiązkowe, zbierając informacje na podstawie ustnych relacji świadków wydarzeń historycznych. W ramach praktyk studenci już odbyli wycieczkę szlakiem Adama Mickiewicza, podczas której zwiedzili między innymi Nowogródek i zawitali do Starych Wasiliszek, gdzie zwiedzili Dom Muzeum Czesława Niemena.

W Grodnie kierownik praktyk z ramienia Państwowego Grodzieńskiego Uniwersytetu im. Janki Kupały, historyk Gennadiusz Siemiańczuk zorganizował polskim studentom spotkanie z byłymi zesłańcami na Sybir, zrzeszonymi w działającym przy ZPB Stowarzyszeniu Polaków – Ofiar Represji Politycznych.

Młodzież z Krakowa przywitała na spotkaniu z Sybirakami Halina Jakołcewicz, przewodnicząca Stowarzyszenia Polaków – Ofiar Represji Politycznych przy ZPB. Podkreśliła znaczenie kultywowania pamięci o ofiarach represji systemu komunistycznego przez młode pokolenie Polaków i zapoznała studentów z obecnymi na spotkaniu członkami jej Stowarzyszenia. Po zapoznaniu się z Sybirakami studenci zaprosili żywych świadków historii na indywidualne rozmowy o ich trudnych i dramatycznych losach.

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content