HomeBiałoruśPILNE! Andrzej Poczobut w więziemniu zakaził się koronawirusem

PILNE! Andrzej Poczobut w więziemniu zakaził się koronawirusem

Andrzej Poczobut, członek Zarządu Głównego Związku Polaków na Białorusi i znany dziennikarz potrafił przez kilku współwięźniów przekazać na wolność informację o tym, że zachorował na koronawirusa – poinformowało  na komunikatorze Telegram Białoruskie Zrzeszenie Dziennikarzy (BAŻ).

W przypadku naszego kolegi zakażenie się koronawirusem może oznaczać ciężki przebieg choroby, gdyż Andrzej Poczobut ma problemy zdrowotne, związane z pracą serca, a ludzie chorujący na serce zaliczani są do grupy szczególnego ryzyka, jeśli chodzi o przebieg choroby koronawirusowej.

W ostatnich dniach małżonka dziennikarza Oksana Poczobut na podstawie listów od męża informowała  media, że znacznie  pogorszyły się jego warunki utrzymania w więzieniu śledczym w miejscowości Żodzino. „Przeniesiono go do innej celi. Napisał, że jest pod „specjalną kontrolą”, czyli nękany jest ciągłymi kontrolami” – informowała Oksana Poczobut.

Pogorszenie się stosunku władz więziennych do Poczobuta może się wiązać m.in. z tym, że został uznany za „osobę skłonną do działań ekstremistycznych”, a także z tym, że odmówił opuszczenia więzienia w zamian za przerzucenie go do Polski, jak zrobiła to białoruska władza w przypadku innych działaczek polskich, utrzymywanych wcześniej w tym samym więzieniu w Żodzino: Ireny Biernackiej, Marii Tiszkowskiej oraz Anny Paniszewej.

Należy przypuszczać, że okropne i niebezpieczne dla zdrowia są także warunki utrzymania w więzieniu w Żodzino w przypadku prezes ZPB Andżeliki Borys. Na podstawie naszych źródeł, których nie możemy ujawnić, informowaliśmy już, że po przeniesieniu z Mińska do  Żodzina trafiła ona do przepełnionej celi, w której nie miała własnej pryczy, ani materaca. O stanie zdrowia Andżeliki Borys, niestety, nic nam nie wiadomo, gdyż adwokaci na Białorusi w obawie przed odebraniem im licencji, obawiają się podawać do wiadomości publicznej nawet szczegóły, dotyczące stanu zdrowia ich klientów.

 Zndniemna.pl na podstawie t.me/baj.by

Najnowsze komentarze

  • Szczęść Boże , Andrzeju !

  • Może mi ktoś wytłumaczy dlaczego Polak nie chce wracać do Polski? Tylko naraża swoje życie i rodziny ?

    • Jak to „wracać do Polski”. Oni nigdy w Polsce nie mieszkali. Ich ojczyzną jest Białoruś. Tam urodzili się, tam cały ich świat. Co ich czeka w Polsce. Chwila sławy w telewizorze, jako reklama dla Dudy i rządu?
      Co dzisiaj robią te trzy kobiety wyrzucone z Białorusi. Zostawione same sobie?

Skomentuj

Skip to content