HomeBiałoruśWandale uszkodzili drzwi plebanii archikatedry w Mińsku i samochód proboszcza

Wandale uszkodzili drzwi plebanii archikatedry w Mińsku i samochód proboszcza

W nocy z 18 na 19 maja nieznani sprawcy uszkodzili drzwi plebanii katolickiej archikatedry w Mińsku – informuje Polskie Radio.

Minionej nocy wandale próbowali również uszkodzić drzwi prowadzące do kurii, która znajduje się obok plebanii. Oba budynki są umiejscowione za kościołem archikatedralnym Najświętszej Maryi Panny.

Rzecznik Konferencji Katolickich Biskupów Białorusi ksiądz Jury Sańko powiedział Polskiemu Radiu, że widoczne są uszkodzenia przed budynkiem plebanii. – Została zniszczona latarnia oświetleniowa, porozrzucano kwiaty, które były w doniczkach. Prawdopodobnie uszkodzone zostały drzwi prowadzące do plebanii i domofon – powiedział duchowny.

Wybita szyba

Ksiądz Jury Sańko zaznaczył, że wandale próbowali również uszkodzić drzwi wejściowe do znajdującego się przy plebanii budynku kurii. – Uszkodzono także samochód proboszcza, księdza Antoniego Klimantowicza – wybito szybę cegłą. To widziałem – powiedział rzecznik białoruskiego episkopatu.

Ksiądz Jury Sańko podkreślił, że na miejsce działań wandali przyjeżdżali milicjanci.

Zwrócił uwagę, że to pierwszy taki incydent na terenie kościoła archikatedralnego w Mińsku od czasu przekazania budynku wiernym po rozpadzie Związku Radzieckiego.

Witryna novychas.by przypomina ponadto, że do ataku wandali doszło po tym, kiedy biskup pomocniczy archidiecezji mińsko-mohylewskiej Jury Kosobucki publicznie poparł dziennikarzy, niszczonego przez władze największego na Białorusi niezależnego portalu informacyjnego TUT.BY .

 Znadniemna.pl za polskieradio24.pl/novychas.by, na foto: budynek kurii Archidiecezji mińsko-mohylewskiej, zaatakowany przez nieznanych sprawców, fot.: novychas.by

Najnowsze komentarze

  • Narrenhände beschmieren Tisch und Wände. Das ist sehr unchristlich und verachtenswert

Skomentuj

Skip to content