HomeWiadomości z PolskiRedaktorzy mediów ZPB na uroczystości u Prezydenta RP Andrzeja Dudy z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą oraz Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Redaktorzy mediów ZPB na uroczystości u Prezydenta RP Andrzeja Dudy z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą oraz Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Redaktorzy mediów ZPB Iness Todryk-Pisalnik i Andrzeja Pisalnik z synem Marcinem dostąpili zaszczytu wzięcia udziału w uroczystości  z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą oraz Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, która odbyła się w dniu 2 maja w Pałacu Prezydenckim.

Prezydent RP Andrzej Duda wręczył akty nadania obywatelstwa polskiego rodzinie Jacyniaków – repatriantów z Ukrainy.

– Bardzo cieszymy się z Waszej dzisiejszej obecności w Pałacu Prezydenckim, wiemy, że jako młodzi ludzie doświadczyliście bardzo trudnego przeżycia, jakim jest śmierć rodziców. Ale łącząca Was niezwykle mocna więź i miłość, a także pomoc wielu ludzi o wielkich sercach, sprawiły, że przyjechaliście do Polski, wypełniając tym samym testament rodziców, by tutaj, w ojczyźnie Waszych przodów zacząć nowe życie – mówiła Małżonka Prezydenta.

– Do tej pory byliście posiadaczami Karty Polaka, od dziś jesteście dumnymi obywatelami Rzeczypospolitej Polskiej. Kochani, witajcie w domu – podkreśliła.

CAŁE WYSTĄPIENIE PARY PREZYDENCKIEJ >>>

Andrzej Duda wręczył również Flagi RP przedstawicielom organizacji, działających na rzecz wsparcia Polonii i Polaków poza granicami kraju:

  1. Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”
  2. Fundacji „Wolność i Demokracja”
  3. Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”

Prezes Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie Mikołaj Falkowski i prezes Fundacji Wolność i Demokracja Lilia Luboniewicz z flagami Polski, otrzymanymi od Prezydenta RP

Flagę Rzeczypospolitej Polskiej z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy odbiera prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Dariusz Piotr Bonisławski

– Ta flaga ma ogromne znaczenie, bo trzeba pamiętać, że to nie tylko symbol. Że to są barwy, to jest sztandar, za który ludzie umierali – powiedział Prezydent.

Zdjęcie pamiątkowe Pary Prezydenckiej z prezes Fundacji Wolność i Demokracja Lilią Luboniewicz

W uroczystości uczestniczyli także wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Gosiewska, senator RP Maria Koc, sekretarz Stanu, pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą Jan Dziedziczak, szef KPRP Grażyna Ignaczak-Bandych oraz minister Adam Kwiatkowski.

Obecni byli również działacze Związku Polaków na Białorusi Iness Todryk-Pisalnik i Andrzej Pisalnik z synem.

Witając działaczy ZPB Prezydent RP powiedział m.in.:

– Są też dzisiaj z nami Państwo Pisalnikowie – pan Andrzej, pani Iness, z synem Marcinem. Bardzo się cieszę, że jesteście Państwo z nami, cieszę się, że jesteście w Pałacu Prezydenckim, choć Wasza obecność w Polsce jest związana z trudnym momentem, jaki przeżywa w tej chwili Białoruś, jaki przeżywają w tej chwili Polacy na Białorusi. To, że dzisiaj przebywacie na terenie Rzeczypospolitej jest związane z Waszą działalnością, której nigdy się nie wyrzekliście i której wyrzec się nie chcieliście mimo prześladowania, mimo wszelkich trudów.

Wierzę w to głęboko, że właśnie spokojne, pokojowe realizowanie dążenia do wolności i swobody demokracji, suwerenności kraju, tak jak czynili to ludzie Solidarności w Polsce w latach 80., doprowadzi do tego, że także wszyscy ci, którzy mieszkają na Białorusi, i Białorusini, i Polacy, i wszystkie inne narodowości będą mogli cieszyć się wolnością, demokracją i prawdziwą swobodą, na którą z całą pewnością zasługują.

– Podobnie jak na to – dodał – by „zbliżać się do Europy Zachodniej, by wchodzić w struktury międzynarodowe, które są strukturami wolnego świata”. – Tego państwu także z całego serca życzę – powiedział Prezydent RP Andrzej Duda.

Prezydent RP Andrzej Duda wręcza bukiet kwiatów Iness Todryk-Pisalnik, redaktor naczelnej gazety „Glos znad Niemna na uchodźstwie”

Wspólne zdjęcie Pary Prezydenckiej i rodziny Pisalników

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content