HomeSpołeczeństwoNie żyje Emilia Chmielowa, prezes Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie

Nie żyje Emilia Chmielowa, prezes Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie

W wieku 73 lat we Lwowie zmarła Emilia Chmielowa, współzałożycielka i wieloletnia prezes Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie (FOPnU), rzeczniczka dialogu polsko-ukraińskiego – poinformował dzisiaj „Kurier Galicyjski”.

Chmielowa, działaczka polonijna, pływaczka i trenerka sportowa, odeszła po długiej chorobie – podkreślił portal dwutygodnika. Lwowianka stała na czele federacji od czasu jej założenia w 1992 roku.

Za swoje działania Chmielowa była uhonorowana wieloma odznaczeniami państwowymi, w tym m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Chmielowa pełniła m.in. funkcję wiceprzewodniczącej Rady Polonii Świata i członka Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy Urzędzie Marszałka Senatu RP.

Rzeczniczka dialogu polsko-ukraińskiego

Była „liderką inicjatyw na rzecz odrodzenia i konsolidacji ruchu polonijnego na Ukrainie, integracji szkolnictwa polskiego, popularyzacji kultury i tradycji polskiej, animacji życia społecznego oraz tworzenia i utrzymywania stałych więzi z Polską”, a także rzeczniczką dialogu polsko-ukraińskiego – napisał „Kurier Galicyjski”.

Federacja Organizacji Polskich na Ukrainie zrzesza Polaków w 134 organizacjach członkowskich na terenie całej Ukrainy. Ma ponad 18,5 tys. członków.

Znadniemna.pl za tvp.info/PAP/Fot.:PAP/Tomasz Gzell

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content