HomeBiałoruśMichał Dworczyk o sytuacji Polaków na Białorusi: wstrząsające, że dyktator mści się na własnych obywatelach

Michał Dworczyk o sytuacji Polaków na Białorusi: wstrząsające, że dyktator mści się na własnych obywatelach

Staramy się pomagać Polakom na Białorusi na tyle, na ile to jest możliwe. To wstrząsające, że dyktator zza wschodniej granicy mści się na własnych obywatelach dlatego, że są innej narodowości – powiedział szef KPRM Michał Dworczyk.

Szef KPRM został zapytany w Programie 1 Polskiego Radia, czy pomoc polskiego rządu dla rodaków na Białorusi nie jest za mała przy wzmożonych represjach białoruskiej dyktatury. – Staramy się pomagać na tyle, na ile to jest możliwe w tej trudnej sytuacji, naszym rodakom – powiedział Dworczyk dodając, że jest to jeden z priorytetów rządu.

– To wstrząsające, że dyktator zza wschodniej granicy mści się na własnych obywatelach, prześladuje własnych obywateli tylko dlatego, że są innej narodowości, w tym wypadku chodzi o narodowość polską – ocenił Dworczyk.

Prezes Związku Polaków na Białorusi (ZPB) Andżelika Borys oraz szefowa struktur tej organizacji w Lidzie, Irena Biernacka, usłyszały w miniony piątek w Mińsku zarzuty w ramach sprawy karnej o podżeganie do nienawiści”. W czwartek zarzuty postawiono innym członkom kierownictwa ZPB, Andrzejowi Poczobutowi i Marii Tiszkowskiej. Prokuratura interpretuje działania aktywistów ZPB jako „rehabilitację nazizmu”. Wskazany artykuł zagrożony jest karą pozbawienia wolności od pięciu do 12 lat.

Znadniemna.pl za Polskieradio24.pl/PAP/IAR

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content