HomeSpołeczeństwoPAKA-S WIEDEŃ – LIST OTWARTY DO PREZYDENTA REPUBLIKI BIAŁORUSI

PAKA-S WIEDEŃ – LIST OTWARTY DO PREZYDENTA REPUBLIKI BIAŁORUSI

List otwarty do Prezydenta Republiki Białorusi Aleksandra Ryhorawicza Łukaszenki

Szanowny Panie Prezydencie,

z wielkim smutkiem i niedowierzaniem przyjęliśmy informacje, które głoszone są na łamach międzynarodowych mediów o aresztowaniu prezesa Związku Polaków w Białorusi panią Andżelikę Borys oraz członków Zarządu Głównego Związku Polaków w Białorusi Andrzeja Poczobuta, Irenę Biernacką i Maria Tiszkowską,a także dyrektorów i nauczycieli polskich szkół – m.in. Hannę Paniszewą, Marię Tiszkowską i Irenę Biernacką.

Postępowanie rządu Białoruskiego wobec mniejszości Narodowej Polaków jest dla nas niezrozumiałe i stanowczo się temu sprzeciwiamy. Szykanowanie obojętnie jakiej mniejszości narodowej w obojętnie w jakim kraju na świecie nie może być środkiem do walki politycznej. Za każdym ograniczeniem wolności człowieka stoi jego osobista tragedia i tragedia jego bliskich. Nie ma takiej sytuacji, z której nie można znaleźć wyjścia bez ograniczania podstawowych praw człowieka do wolności i pielęgnowania swoich tradycji i historii.

W roku 2018 mieliśmy okazję odwiedzić Białoruś. Było to przy okazji III Biegu Pocztyliona ” Królewska Poczta Polowa ” ” WOLNOŚĆ ” – bieg z pogranicza kultur śladem Szlaku Jagiellońskiego ” Słowiańskie Korzenie ” Gdańsk – Wilno – Grodno- Lublin – Kraków – Wiedeń 2018 w dniach 1 – 12 września 2018.

Mieliśmy okazję poznać tradycyjną gościnność Narodu Białoruskiego, która widoczna była na każdym kroku od momentu przekroczenia granicy do jego opuszczenia. Czuliśmy się bezpiecznie biegnąc ulicami Grodna w towarzystwie miejscowej policji i biegaczy oraz podejmowani niezwykłą gościnnością przez włodarzy miasta i przedstawicieli poczty białoruskiej. Czuliśmy się mile i serdecznie widziani w każdym miejscu.

Taki obraz Białorusi przekazaliśmy w świat w naszych opowieściach i relacjach. Stąd nasze niedowierzanie i zdecydowany sprzeciw wobec przypadków dyskryminacji i ograniczania wolności osobom z Polskiej Mniejszości Narodowej zamieszkujących Białoruś.

Jesteśmy przekonani, że podejmie Pan odpowiednie kroki, aby zakończyć tę tragedię i niechlubną opinię o tym pięknym kraju, jakim jest Białoruś, którą z Polską łączy bardzo wiele.

Z poważaniem

Prezydent PAKA-s
Inż. Emil Dyrcz

Znadniemna.pl za wspolnotapolska.org.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content