HomeSpołeczeństwoPolonia chorwacka protestuje w obronie uwięzionych na Białorusi Polaków

Polonia chorwacka protestuje w obronie uwięzionych na Białorusi Polaków

„Jako Polonia chorwacka, Polskie Towarzystwo Kulturalne „Polonez” działające w Splicie, stanowczo się sprzeciwiamy prześladowaniom mniejszości narodowych” – piszą do nas Rodacy z Chorwacji, protestując przeciwko uwięzieniu przez władze białoruskie naszych kolegów. Publikujemy pełną treść listu protestacyjnego w obronie prześladowanych Polaków na Białorusi.

PROTEST

W nawiązaniu do aresztowania na Białorusi naszych rodaków, działaczy polonijnych, Pani Andżeliki Borys, Prezesa Związku Polaków na Białorusi, Andrzeja Poczubuta, Ireny Biernackiej, Marii Tiszkowskiej i Anny Paniszewej, oraz poczuwając się do solidarności z Wami, potępiamy działania władz białoruskich.

Jako Polonia chorwacka, Polskie Towarzystwo Kulturalne „Polonez” działające w Splicie, stanowczo się sprzeciwiamy prześladowaniom mniejszości narodowych. Wyrażamy sprzeciw wobec bezprawnego zatrzymania działaczy polonijnych na Białorusi, gdyż jest to pogwałcenie międzynarodowych norm, dotyczących mniejszości narodowych i działania te nie mogą być tolerowane.

Mniejszości narodowe w każdym kraju mają prawo pielęgnować swój język ojczysty, podtrzymywać tradycję i kulturę ojczystą, rozwijać tożsamość etniczną. Nie bez przyczyny na całym świecie obchodzi się dzień języka ojczystego.

Działania władz Białorusi są łamaniem Traktatu podpisanego pomiędzy Rzeczypospolitą Polską, a Republiką Białoruską.

Jesteśmy również pełni podziwu dla siły walki o prawa, jakie należą się mniejszością narodowym, smutno jest słyszeć jak są pogwałcone prawa polskiej mniejszości, a liderzy napiętnowani w więzieniach

Wyrażamy też nadzieję, że sprawa szykan działaczy naszych rodaków,

Pani Andżeliki Borys, Prezesa Związku Polaków na Białorusi, Andrzeja Poczobuta, Ireny Biernackiej, Marii Tiszkowskiej i Anny Paniszewej oraz innych prześladowanych rodaków, znajdzie szybkie i dobre rozwiązanie.

Podkreślamy, że my, Towarzystwo „Polonez” działające w chorwackim Splicie wyrażamy z solidarność z waszą walką o prawa mniejszościowe. Wolni Polacy na Białorusi

W imieniu Polskiego Towarzystwa Kulturalnego „Polonez”

Prezes Monika Waligórska

Znadniemna.pl

 

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content