HomeBiałoruśAndżelika Borys i Andrzej Poczobut etapowani do surowego więzienia

Andżelika Borys i Andrzej Poczobut etapowani do surowego więzienia

W nocy z 26 na 27 marca szefowa Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys i dziennikarz, działacz mniejszości polskiej na Białorusi Andrzej Poczobut zostali etapowani z aresztu tymczasowego przy ul. Akrestina w Mińsku do więzienia przy ul. Wołodarskiego, na tzw. “Wołodarkę”.

Jak dowiedział się portal Kresy24.pl, nie ma już szansy, żeby polscy działacze z Białorusi wyszli na wolność po odbyciu aresztu administracyjnego.

Dziś w nocy Andrzej Poczobut i Andżelika Borys zostali przewiezieni z aresztu tymczasowego na cieszącą się złoą sławą “Wołodarkę”. Tam najprawdopodobniej pozostaną do rozprawy sądowej. Nie wiadomo, co dzieje się z innymi zatrzymanymi Polkami.

Przypomnijmy, że oprócz Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta areszstowane zostały szefowa oddziału ZPB w Lidzie Irena Biernacka, prezes oddziału ZPB w Wołkowysku Maria Tiszkowska i aresztowana jako pierwsza dyrektorka szkoły harcerskiej w Brześciu Anna Paniszewa.

Białoruska Prokuratura Generalna poinformowała, że sprawa karna wobec prezes Związku Polaków i innych osób dotyczy rzekomego podżegania do nienawiści na tle religijnym i narodowościowym. W ten sposób białoruskie władze potraktowały uroczystości upamiętniające na Białorusi żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego.

Jak poinformowała nas żona Poczobuta, Oksana, na razie adwokat Andrzeja nie ma zgody na widzenie z klientem.

“Wołodarka” to więzienie w centrum Mińska, w którym do tej pory wykonywane są egzekucje skazanych na karę śmierci. Wyrok odbywał tam min. Józef Piłsudski, wcześniej powstańcy listopadowi i styczniowi, a po kampanii wrześniowej przeszli przez nie polscy oficerowie, zamordowani później przez NKWD.

Znadniemna.pl za Kresy24.pl, na foto -więzienie „Wołodarka”, źródło: minskblog.livejournal.com

Latest comment

  • Terror jak w 1939. Ta sama trasa : Grodno – Mińsk. Później były Kuropaty. Aż dreszcz przechodzi … na samo wspomnienie a to znów się dzieje.

Skomentuj

Skip to content