HomeHistoriaSprzedano dawny dworek Moniuszków na Białorusi

Sprzedano dawny dworek Moniuszków na Białorusi

Dworek w Śmiłowiczach pod Mińskiem, który należał kiedyś m.in. do rodziny Moniuszków, został kupiony na aukcji za 24 tys. dol. Nabywcą jest prywatna firma.

Dworek_Smilowicze_03

Dworek w Śmiłowiczach pod Mińskiem

Nieruchomość wystawiono na sprzedaż, gdyż właściciela, czyli Ministerstwa Rolnictwa, nie było stać na jego renowację. Nowy właściciel zgodnie z warunkami transakcji będzie musiał odrestaurować budynek, a raczej – jak pisze „SB. Biełaruś Siegodnia” – „to, co z niego zostało, bo zachowały się tylko malownicze ruiny”.

Dworek_Moniuszki (3)

Brama wejściowa do Dworku. Fot.:geo-by.com

Restauracja potrwa co najmniej dwa lata. Kompleks składa się z XX-wiecznego skrzydła dworku oraz ruin części wzniesionej w XIX w., a także fragmentu ogrodzenia z bramą i parku. Cena wywoławcza wynosiła nieco ponad 22 tys. dolarów.

Dworek_Moniuszki

Ruiny ogrodu zimowego. Fot.:geo-by.com

– To z pewnością przyciągnie do Śmiłowicz jeszcze więcej turystów – powiedział dziennikowi b. szef Państwowej Komisji ds. UNESCO Uładzimir Szczasny, przypominając, że w mieście znajduje się już powstałe kilka lat temu muzeum urodzonego tu malarza Chaima Soutine’a . – Niegdyś w śmiłowickim dworku wisiał znany na całym świecie obraz Walentego Wańkowicza ”Mickiewicz na Judahu skale” który znajduje się dziś w warszawskim Muzeum Narodowym. Majątek był ważnym ośrodkiem kulturalnym – zaznaczył. Podkreślił, że w 2019 r. będzie obchodzona 200. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki.

Majątek w Śmiłowiczach, które leżą 27 km na wschód od białoruskiej stolicy, należał w przeszłości do rodu Sapiehów, Zawiszów i Ogińskich. W 1791 r. przeszedł we władanie dziadka słynnego kompozytora, także Stanisława Moniuszki, który na początku XIX w. rozpoczął tu budowę dworku. Na początku XX w. dobudowano do niego nowy korpus w stylu neogotyckim. Jeszcze kilka lat temu w nowym korpusie dworku mieściło się śmiłowickie liceum rolnicze.

Poprzednie próby sprzedaży kompleksu kończyły się niepowodzeniem. W grudniu wstawiono go na sprzedaż w cenie wywoławczej wynoszącej ponad miliard rubli białoruskich (ponad 100 tys. dolarów), ale nie było chętnych do kupna. Wówczas cenę obniżono o 80 proc.

Dworek_Smilowicze_02

Dworek w Śmiłowiczach był, jak przekonywała państwowa gazeta białoruska „Zwiazda”, pierwowzorem „strasznego dworu” z opery Moniuszki.

Budynek miał kiedyś wieżę zegarową, a opowieści dziadka kompozytora bardzo podziałały ponoć na jego wyobraźnię.

Obecny stan obiektu oraz jego wygląd z 1917 r. przedstawiają m.in. zdjęcia na stronie białoruskiego Towarzystwa Ochrony Zabytków.

Moniuszko, który urodził się w 1819 r. w Ubielu pod Mińskiem, zamieszkał w Mińsku wraz z rodzicami na początku lat 30. XIX w. Miasto opuścił w 1837 r., gdy pojechał na studia do Berlina.

Znadniemna.pl za PAP/agkm

Najnowsze komentarze

  • Naprawdę? Jeśli to prawda to jestem zachwycona.

    http://dajeszojciec.pl/

  • Naprawdę? Jeśli to prawda to jestem zachwycona.

    http://fejsik.pl/

  • Jeśli ktoś z Was nie orientuje się w tym temacie, to warto nadrobić zaległości! 🙂

Skomentuj

Skip to content