HomeBiałoruśOświadczenie Zarządu Głównego Związku Polaków na Białorusi

Oświadczenie Zarządu Głównego Związku Polaków na Białorusi

Zarząd Główny Związku Polaków na Białorusi na nadzwyczajnym posiedzeniu uchwalił Oświadczenie potępiające represje wobec polskiej mniejszości narodowej na Białorusi i aresztowanie prezes ZPB Andżeliki Borys.

Grodno, dnia 24.03.2021 r.

Oświadczenie Zarządu Głównego Związku Polaków na Białorusi

W związku z represjami wobec mniejszości polskiej na Białorusi i zatrzymaniem oraz osadzeniem w areszcie Prezes ZPB Andżeliki Borys

My, członkowie Zarządu Głównego Związku Polaków na Białorusi, stanowczo potępiamy nieuzasadnione represje władz Republiki Białorusi wobec mniejszości polskiej w kraju, którego jesteśmy obywatelami.

Nasze zdecydowane oburzenie budzi fakt zatrzymania i osadzenia w areszcie prezes Związku Polaków na Białorusi Andżeliki Borys, której zarzucono organizację tradycyjnie organizowanego każdego roku przez ZPB przedsięwzięcia kulturalnego ku czci św. Kazimierza – jarmarku rzemieślników i twórców ludowych „Grodzieńskie Kaziuki”.

Prześladowanie Andżeliki Borys za realizowanie zadań statutowych ZPB, a mianowicie za pielęgnowanie polskich tradycji i kultury w środowisku polskiej mniejszości narodowej postrzegamy, jako akt zastraszania całego środowiska polskiej mniejszości na Białorusi.

Świadomi tego, że represje wobec działaczy polskiej mniejszości na Białorusi mogą być kontynuowane, my, członkowie Zarządu Głównego ZPB, oświadczamy, iż nie damy się zastraszyć i będziemy kontynuowali przewidzianą przez Statut ZPB polską działalność kulturalno-oświatową i apelujemy do współobywateli Republiki Białorusi niezależnie od narodowości o solidarność z polską mniejszością narodową i jej niekwestionowanym liderem – prezesem Związku Polaków na Białorusi Andżeliką Borys.

 

Oświadczenie poparli jednogłośnie:

Marek Zaniewski, wiceprezes ZPB;

Renata Dziemiańczuk, wiceprezes ZPB;

Irena Waluś, wiceprezes ZPB;

Helena Marczukiewicz, wiceprezes ZPB

Andrzej Pisalnik, sekretarz Zarządu Głównego ZPB;

oraz członkowie Zarządu Głównego ZPB:

Andrzej Poczobut;

Irena Biernacka;

Maria Tiszkowska

Znadniemna.pl

Skomentuj

Skip to content