HomeBiałoruśPostępowanie karne w sprawie uroczystości z udziałem polskiego konsula

Postępowanie karne w sprawie uroczystości z udziałem polskiego konsula

Prokurator w Brześciu wszczął postępowanie karne w sprawie „heroizacji przestępców wojennych” w związku z wydarzeniem zorganizowanym w pomieszczeniu, wynajętym przez Forum Polskich Inicjatyw Lokalnych – poinformowało biuro prasowe prokuratury obwodu brzeskiego.

Według prokuratury 28 lutego w pomieszczeniu wynajętym przez Forum Polskich Inicjatyw Lokalnych i szkołę polską zorganizowano „nielegalną imprezę masową” z udziałem osób niepełnoletnich i młodzieży.

– Ubrani w narodowe mundury polskiej organizacji harcerskiej młodzi ludzie wykonywali pieśni i czytali wiersze wysławiające przestępców wojennych, w tym Romualda Rajsa, znanego pod pseudonimem „Bury” – podała prokuratura.

We wtorek białoruskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poleciło polskiemu konsulowi w Brześciu Jerzemu Timofiejukowi opuścić Białoruś w związku z jego udziałem w tym wydarzeniu.

W odpowiedzi Polska uznała za persona non grata dyplomatę z Ambasady Republiki Białorusi w Warszawie.

Podsekretarz stanu w polskim MSZ Marcin Przydacz podkreślił, że 28 lutego konsul Timofiejuk wziął udział w spotkaniu z harcerzami, zorganizowanym przez legalnie działającą na terytorium Białorusi organizację Forum Polskich Inicjatyw Lokalnych z okazji Dnia Żołnierzy Wyklętych. Zaznaczył, że podobna uroczystość była organizowana wielokrotnie w poprzednich latach.

Warto zaznaczyć, że podczas uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, w których brał udział konsul RP Jerzy Timofiejuk, ani razu nie padło nazwisko Romualda Rajsa, ani jego pseudonim – „Bury”.

Znadniemna.pl na podstawie Telewizja Belsat

Najnowsze komentarze

  • Car rady nie dał. Stalin także przegrał. Wiadomo jaki będzie i w tym wypadku koniec.

Skomentuj

Skip to content