HomeHistoriaBiałoruskie MO ekshumowało i pochowało „czerwonoarmistów”, poległych w Średniowieczu

Białoruskie MO ekshumowało i pochowało „czerwonoarmistów”, poległych w Średniowieczu

Batalion Ekshumacyjny Ministerstwa Obrony Republiki Białoruś, zajmujący się poszukiwaniem i ekshumacją szczątków poległych żołnierzy radzieckich, wykopał ponad 50 szkieletów ludzkich w średniowiecznej nekropolii pod Wołkowyskiem. „Archeolodzy” wojskowi uznali znalezisko za szczątki poległych żołnierzy Armii Czerwonej i pochowali je ponownie w innym miejscu z honorami wojskowymi.

Odnaleziony pod Wołkowyskiem przez wojskowych szkielet "czerwonoarmisty", fot.: Volkovysk.by

Odnaleziony pod Wołkowyskiem przez wojskowych szkielet „czerwonoarmisty”, fot.: Volkovysk.by

Błąd wojskowych „archeologów” wydał się, kiedy na miejsce średniowiecznego cmentarza chrześcijańskiego, znajdującego się przy wzgórzu pod Wołkowyskiem, zwanym Górą Szwedzką, przybyli archeolodzy z Państwowego Uniwersytetu Grodzieńskiego im. Janki Kupały.

Jeden z nich, archeolog Hienadź Siemiańczuk, poinformował rozgłośnię Radio Swaboda o tym, że u podnoża wzgórza zauważył wykopane w porządku szachowym dołki. Zostały wykopane na miejscu datowanego XIII-XV stuleciami cmentarza chrześcijańskiego.

Naukowiec poinformował o swoim odkryciu władze rejonu wołkowyskiego, ale w rejonowym wydziale ideologii usłyszał, że nie ma czym się przejmować, gdyż wojskowi w tym właśnie miejscu odnaleźli szczątki żołnierzy Armii Czerwonej. Według wydziału ideologii administracji Wołkowyska wojskowi ekshumowali i pochowali ponownie 56 szkieletów ludzkich, będących rzekomo szczątkami czerwonoarmistów.

– Rzecz w tym, że to miejsce figuruje na Państwowej Liście Dziedzictwa Kulturalno-Historycznego Białorusi, a więc, nawet jeśli odnaleziono tam szczątki ludzkie, podczas ich ekshumacji powinien był być obecny zawodowy archeolog – wytłumaczył swoje zdumienie z powodu niespełnienia procedury przez wojskowych Siemiańczuk.

Jak się okazało prowadzonym przez Batalion Ekshumacyjny MO RB pracom przyglądali się miejscowi mieszkańcy. Nawet oni byli zdziwieni tym, że wykopując kości rzekomych „czerwonoarmistów”, poszukiwacze nie znajdują ani włosów, ani wojskowych butów , ani guzików, ani innych elementów umundurowania.

– Bo wykopywali wyschnięte kości, mające po pięćset-osiemset lat – tłumaczy Siemiańczuk.

Działalność Batalionu Ekshumacyjnego MO Białorusi uczony ocenił jako „cynizm i barbarzyństwo”.

Znadniemna.pl za Svaboda.org

Najnowsze komentarze

Skomentuj

Skip to content