HomeOświataMaturzyści „Batorówki” zaczęli odliczanie stu dni do matury (FOTOREPORTAŻ)

Maturzyści „Batorówki” zaczęli odliczanie stu dni do matury (FOTOREPORTAŻ)

Polonezem, widowiskiem artystycznym i huczną zabawą zainaugurowali 14 lutego odliczanie stu dni do egzaminów maturalnych maturzyści Polskiej Szkoły Społecznej im. Króla Stefana Batorego przy Związku Polaków na Białorusi w Grodnie.

Gośćmi maturzystów byli ich nauczyciele, licznie przybyli na studniówkowy bal rodzice i dziadkowie, a także honorowi goście: prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys, kandydat sił opozycyjnych w wyborach prezydenckich na Białorusi w 2006 roku, honorowy członek ZPB Aleksander Milinkiewicz oraz konsul generalny RP w Grodnie Jarosław Książek z małżonką Elżbietą.

Studniówka w „Batorówce” rozpoczęła się od tradycyjnie zatańczonego przez maturzystów Poloneza, w którym wzięło udział ponad 50 par młodych ludzi, szykujących się do egzaminu dojrzałości, opuszczenia szkoły i rozpoczęcia wielkiej przygody w dorosłym życiu.

Dyrektor „Batorówki” Danuta Karpowicz, zapowiadając ostatnią przed maturą zabawę swoich uczniów, zaprosiła najlepszych z nich do odbioru Dyplomów i prezentów, ufundowanych przez szkołę na znak wdzięczności za odniesione przez nich sukcesy w olimpiadach i konkursach polonistycznych, krasomówczych oraz historycznych, a także za aktywny udział w życiu szkoły.

Zaszczytnej misji wręczenia wyróżnień i złożenia osobistych gratulacji najlepszym uczniom dostąpili prezes ZPB Andżelika Borys oraz konsul generalny RP w Grodnie Jarosław Książek.

„Batorówka”, ciesząca się renomą najlepszego w Grodnie ośrodka nauczania języka polskiego, jest nie tylko szkołą, w której grodzieńska młodzież zdobywa wiedzę i szykuje się do wyjścia w dorosły świat, wiążąc swoją przyszłość z kwalifikacjami, zdobytymi na studiach wyższych w Polsce. Dzięki najlepszym w Grodnie pedagogom, wspieranym przez pięciu metodyków-konsultantów, skierowanych do uczelni przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą (ORPEG), uczniowie „Batorówki” rozwijają także m.in. swoje zdolności artystyczne.

Przekonać się o tym można było oglądając przygotowane przez maturzystów widowisko kabaretowe, składające się z popisów wokalnych szkolnej młodzieży oraz ze skeczów, ukazujących w krzywym zwierciadle szkolną codzienność. Widowisko trwało ponad godzinę i wzbudziło wśród publiczności wiele pozytywnych emocji, wyrażanych oklaskami i wybuchami śmiechu. Wykonywane podczas widowiska skecze kabaretowe dowiodły, że z humorem potrafią postrzegać szkolną rzeczywistość nie tylko uczniowie, lecz także ich nauczyciele, którzy w wielu scenkach z dużym wdziękiem i samoironią zagrali samych siebie.

Szansę popisania się zdolnościami artystycznymi maturzyści dali także swoim rodzicom, którzy wykorzystali dostęp do mikrofonu, żeby podziękować dyrekcji „Batorówki” i gronu nauczycielskiemu za przekazywaną ich dzieciom wiedzę i za przygotowanie ich do dorosłego życia.

Po części artystycznej, zakończonej przez maturzystów odśpiewaniem nieformalnego hymnu studniówek, jakim jest przebój zespołu Kombi pt. „Pokolenie”, do maturzystów przemówili honorowi goście uroczystości. Konsul generalny RP w Grodnie Jarosław Książek, nawiązując do treści wykonanej piosenki, zauważył, iż maturzyści „Batorówki” udowodnili, że nie tylko „mają własny głos”, lecz mają wszelkie szanse, aby zmienić na lepsze otaczający świat.

Pamiętania o korzeniach, i swojej małej ojczyźnie – Grodnie, niezależnie od tego, jak daleko od Białorusi młodzi ludzie odnajdą się w wielkim świecie, życzył młodzieży honorowy członek ZPB Aleksander Milinkiewicz.

Prezes ZPB Andżelika Borys z kolei dziękowała młodzieży i rodzicom maturzystów za to, że podjęli się wysiłku zdobywania dodatkowego wykształcenia w grodzieńskiej „Batorówce”, decydując się w ten sposób na zgłębianie poczucia swojej narodowej tożsamości, uczenie się ojczystego języka oraz na przyswajanie wiedzy o swoich narodowych korzeniach, tradycji i kulturze.

W roku szkolnym 2020/2021 progi grodzieńskiej „Batorówki” opuści około 160 młodych grodnian. Z doświadczenia lat poprzednich wynika, że większość z nich podejmie studia na polskich uczelniach wyższych. Ogółem „Batorówka” liczy blisko 1500 uczniów we wszystkich przedziałach wiekowych i jest uważana za uczelnię, która najlepiej w Grodnie przygotowuje młodzież do zdawania egzaminów wstępnych na studia w Polsce.

Zapraszamy Państwa do oglądania fotoreportażu ze Studniówki w grodzieńskiej „Batorówce”:

 

Znadniemna.pl

Najnowsze komentarze

  • Jestem zachwycona jakie pięknie i wyjątkowo wyglądają przyszli maturzyści,piękne suknie dziewcząt w jednym stylu i wiadomo eleganccy kawalerowie,piękny i pewnie pyszny tort i bal dopracowany pewnie w szczegółach,piękne i budujące jest to jak pielęgnujcie język polski i Polskość,godne naśladowania,serdecznie pozdrawiam i gratuluję,Dużo zależy od pedagogów jak tą młodzież uczą i w jakim kierunku poprowadzą,Gratuluje Rodzicom takich Dzieci!🥰❤️💕❤️😊

Skomentuj

Skip to content