HomeKulturaLaureaci konkursów ZPB odebrali nagrody w Mińsku

Laureaci konkursów ZPB odebrali nagrody w Mińsku

Ubiegłoroczną działalność zespołów artystycznych, funkcjonujących przy oddziałach ZPB na terenie mińskiego okręgu konsularnego podsumowano 30 stycznia w siedzibie Oddziału ZPB w Mińsku.

Spotkanie, które stało się przeglądem artystycznym z udziałem zwycięzców i laureatów konkursów, które organizował ZPB w 2020 roku, poprowadziła wiceprezes ZPB ds. Kultury Renata Dziemiańczuk.

Wiceprezes ZPB ds. Kultury Renata Dziemiańczuk otwiera spotkanie i koncert laureatów konkursów ZPB

Działaczka podkreśliła, że mimo trudnej sytuacji epidemicznej w roku 2020 dzięki aktywności środowiska artystycznego udało się zrealizować wszystkie zaplanowane przedsięwzięcia kulturalne.

– Cieszę się, że dzisiejsze spotkanie możemy wykorzystać, jako okazję do wręczenia nagród laureatom przeprowadzonych w zeszłym roku konkursów – dodała Renata Dziemiańczuk, zapraszając na scenę jako pierwszych laureatów 22. Festiwalu Polskiej Piosenki Estradowej „Malwy 2020”.

W tej części koncertu zaśpiewali zdobywcy Wyróżnień jury: Oleg Kiezik, z mińskiego osiedla „Sokół” i mińska śpiewaczka Olga Guczek. Ponadto na scenie pojawiły się: zdobywczyni I miejsca w kategorii wiekowej 25+ Julia Skurko z Mińska, zwyciężczyni w kategorii od lat 16 do 24 Wioletta Kolendowicz z Grodna oraz zdobywczyni Grand Prix Wiktoria Krywicka z Rosi.

Śpiewa Wiktoria Krywicka, zdobywczyni Grand Prix 22. Festiwalu Polskiej Piosenki Estradowej „Malwy”

Śpiewa wyróżniony przez jury Festiwalu „Malwy” Oleg Klezik z mińskiego osiedla „Sokół”,

Śpiewa Olga Guczek z Mińska, wyróżniona przez jury festiwalu „Malwy”

Następnie na scenę wyszli laureaci II Konkursu „Pamiętajmy o Osieckiej”. Ubiegłoroczna edycja tego konkursu odbywała się zdalnie i jurorzy oceniali w niej nagrania konkursowe, które nadesłali dwanaście uczestników z obwodów grodzieńskiego, mińskiego, homelskiego oraz brzeskiego. Laureatami II Konkursu „Pamiętajmy o Osieckiej” zostali: Władysława Laguszenko z Mozyrza – III miejsce, Wioletta Kolendowicz z Grodna – II miejsce i Swietłana Łapciewa z Mińska – I miejsce.

Śpiewa Władysława Laguszenko z Mozyrza, zdobywczyni III miejsca w Konkursie „Pamiętajmy o Osieckiej”

Kolejnym konkursem, który podsumowano w ramach spotkania był Przegląd Małych Form Teatralnych, w którym wzięli udział uczniowie PSS im. Edwarda Woyniłłowicza w Mińsku oraz ze szkół społecznych, działających w Mozyrzu, Lidzie i Grodnie.

Zwycięzcy Przeglądu z Teatralno-Muzycznej Majsterni „Gwiazdeczki”, działającej przy PSS im. Edwarda Woyniłłowicza zaprezentowali publiczności fragment spektaklu pt. „Pszczółka Maja – pierwszy lot”.

Spektakl „Pszczółka Maja – pierwszy lot” w wykonaniu Teatralno-Muzycznej Majsterni „Gwiazdeczki”

W koncercie wzięli udział także laureaci Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. księdza Kazimierza Szwarlika w Będzinie. Wyniki tego prestiżowego forum artystycznego wyniki podsumowano 10 stycznia, o czym pisaliśmy. Warto przypomnieć, że ZPB jest oficjalnym partnerem tego festiwalu na Białorusi.

Po koncercie nasza korespondent porozmawiała z niektórymi kierownikami zespołów oraz laureatami konkursów organizowanych przez ZPB:

Nadzieja Zołotorewicz, kierownik Teatralno-Muzycznej Majsterni „Gwiazdeczki”:

Nadzieja Zołotorewicz

Nasza Majsternia „Gwiazdeczki” jest jeszcze bardzo młoda i wielu rzeczy dopiero się uczymy. Tym przyjemniejsza jest dla nas wysoka ocena naszej „Pszczółki Mai” przez jury Przeglądu Małych Form Teatralnych. Dziękujemy jurorom za wysoką ocenę naszej pracy.  Naprawdę bardzo się staraliśmy! Na sukces tego spektaklu pracowało wielu ludzi: scenarzystą i reżyserem, a także scenografem widowiska jestem ja. Za wokal i muzykę  odpowiedzialna była Natalia Krywoszejewa, za kamerę i dźwięk – Kirił Podolnyj, a za montaż i realizację dźwięku – Maria Kałabuchowa. A jednak głównymi twórcami sukcesu są nasze genialne dzieci – nasi aktorzy! Serdecznie dziękuję Związkowi Polaków za możliwość uczestnictwa twórczych konkursach! Pomagają one w zdobywaniu niezbędnych doświadczeń, pozwalających na rozwój naszej twórczości.

Dużą ilość nagród w konkursach organizowanych przez ZPB zbiera  ArtStudio „Niespodzianka”, działającego przy prowadzonej przez ZPB Polskiej Szkole Społecznej im. Edwarda Woyniłłowicza w Mińsku. Oto, co powiedziała nam jego założycielka i kierownik artystyczny Swietłana Łapciewa:

Śpiewa Swietłana Łapciewa z Mińska, zwyciężczyni II Konkursu „Pamiętajmy o Osieckiej”

Po raz pierwszy brałam udział w konkursie „Pamiętajmy o Osieckiej. Był to także mój pierwszy występ, jako solistki (zwykle występuję w składzie zespołu ArtStudio „Niespodzianka”). Zdecydowałam się na udział, gdyż konkurs zakładał zrobienie nagrania występu, a więc mogłam próbować i ćwiczyć śpiew, żeby osiągnąć, jak najlepszą jakość wykonania. Gdyby konkurs odbywał się w zwyczajnym formacie to byłoby mi trudnej, bo przeszkadzałoby napięcie emocjonalne.

– Dlaczego zdecydowała się Pani na udział w tym konkursie?

Bardzo mi się spodobała jego pierwsza edycja. Byłam na wszystkich występach i zakochałam się w twórczości Agnieszki Osieckiej, autorki przedtem prawie mi nieznanej.

– Pani dzieci i wychowankowie są bardzo muzykalne. Anastazja zdobyła niedawno Mały Grand Prix V Festiwalu Piosenki Niezłomnej i Niepodległej im. Henryka Rasiewicza „KIMA” oraz II miejsce w kategorii solistów w wieku od 10 do 13 lat, Daniel Łapciew, jej młodszy brat zasłużył na Wyróżnienie od jurorów konkursu. Jakie znaczenie ma dla nich udział w konkursach?

Oni tym żyją, po prostu żyją. Staram się skierować je w odpowiednim kierunku, ale to one same wybierają konkursy, w których chcą brać udział. Konkursy, które organizuje ZPB, są dla nas zawsze interesujące, mają niepowtarzalną atmosferę, głęboki sens.

Wioletta Kolendowicz (Grodno):

Wioletta Kolendowicz z Grodna odbiera nagrody, zdobyte w Konkursach „Malwy” oraz „Pamiętajmy o Osieckiej”

Biorę udział w „Malwach” trzeci lub czwarty raz, ale po raz pierwszy zdobyłam I miejsce. Tegoroczny konkurs był specyficzny, robiliśmy nagranie, a potem w Zoomie był koncert galowy. Brakowało mi poczucia sceny i widzów, energii, którą dają. Udział w konkursach, organizowanych przez ZPB daje mi  silną motywację twórczą, nowe znajomości i doświadczenia.

Paulina Juckiewicz z Mińska

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content