HomeKulturaWysyp laureatów z Białorusi w największym w Europie konkursie kolęd i pastorałek (VIDEO)

Wysyp laureatów z Białorusi w największym w Europie konkursie kolęd i pastorałek (VIDEO)

Wyróżnienie, dwa drugie miejsca i zwycięstwo w jednej z kategorii konkursowych – taką kolekcję nagród zebrali reprezentanci Białorusi podczas XXVII Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. Księdza Kazimierza Szwarlika w Będzinie, którego wyniki podsumowano 10 stycznia.

Festiwal Kolęd i Pastorałek im. Księdza Kazimierza Szwarlika w Będzinie jest największym przeglądem kolęd i pastorałek w Europie i jednym z najbardziej prestiżowych tego typu konkursów na świecie.

W czasie trzech dni przesłuchań finałowych, które w tym roku odbyły się w Będzinie w ostrym reżimie sanitarnym ze względu na pandemię i obowiązujące ograniczenia, można było wysłuchać 321 kolęd śpiewanych przez 140 wykonawców z Polski, Ukrainy, Białorusi, Litwy, Kazachstanu oraz Włoch.

To była zaledwie niewielka część spośród ponad 1000 artystów-amatorów, zgłoszonych do grudniowych eliminacji, odbywających się w blisko 40 ośrodkach w Polsce i poza jej granicami.

Na Białorusi tradycyjnym partnerem  Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. Księdza Kazimierza Szwarlika w Będzinie jest Związek Polaków na Białorusi, który dokonuje selekcji zespołów i wokalistów, kwalifikujących się do udziału w przesłuchaniach finałowych Festiwalu.

Dzięki tej współpracy artyści-amatorzy z Białorusi otrzymują możliwość promowania siebie  w skali międzynarodowej i każda edycja Festiwalu odkrywa kolejne talenty artystyczne. Nie była wyjątkiem także tegoroczna edycja. Dla solistów i zespołów, wytypowanych przez ZPB, okazała się niezwykle udana, gdyż artyści z Białorusi zdobyli aż cztery festiwalowe nagrody.

Ze względu na pandemię koronowirusa i ograniczenia sanitarne w tym roku Festiwal Kolęd i Pastorałek im. Księdza Kazimierza Szwarlika w Będzinie odbywał się częściowo zdalnie, więc jurorzy musieli oceniać uczestników przesłuchań finałowych na podstawie nagrań wideo.

W kategorii „Zespoły wokalno-instrumentalne” na Wyróżnienie jurorów zasłużył chór „Kraj rodzinny” z Domu Polskiego w Baranowiczach, który wystąpił wspólnie z orkiestrą „Fajerwerk”:

Sukces w dziecięcej kategorii solistów świętowała, zdobywając II miejsce, zdolna wokalistka z Polskiej Szkoły Społecznej im. Edwarda Woyniłłowicza przy ZPB w Mińsku Milana Zaikina:

Do stolicy Białorusi pojechała także nagroda za II miejsce w kategorii „Chóry”. Zdobył ją chór liturgiczny „Głos Duszy” z kościoła św. Szymona i św. Heleny w Mińsku:

Największym tegorocznym osiągnięciem wśród reprezentantów z Białorusi może się pochwalić zespół folklorystyczny „Przyjaciele” z Domu Polskiego w Borysowie. Ten kolektyw okazał się zdaniem jurorów najlepszy w kategorii „ Zespoły folklorystyczne”:

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content