HomeKulturaW Mińsku wystawiono „Misterium Bożego Narodzenia” (ZDJĘCIA i VIDEO)

W Mińsku wystawiono „Misterium Bożego Narodzenia” (ZDJĘCIA i VIDEO)

Uczniowie Polskiej Szkoły Społecznej im. Edwarda Woyniłłowicza przy ZPB w Mińsku 16 stycznia zagrali premierowy pokaz spektaklu pt. „Misterium Bożego Narodzenia”, którego scenarzystą i reżyserem jest dyrektor szkoły Larysa Krywonosowa. Spektakl wystawiono w mińskim kościele pw. św. Szymona i Heleny.

Pomysł przygotowania Misterium przez uczniów Polskiej Szkoły Społecznej im. Edwarda Woyniłłowicza pojawił się jeszcze we wrześniu minionego roku, tuż po rozpoczęciu roku szkolnego, i stał się efektem rozwijającej się współpracy między stołecznym Oddziałem ZPB a Instytutem Polskim w Mińsku. We wrześniu zaczęły się też próby do spektaklu, którego scenariusz został oparty na fragmentach Ewangelii.

Larysa Krywonosowa, dyrektor Polskiej Szkoły Społecznej im. Edwarda Woyniłłowicza przy ZPB w Mińsku

Pokaz premierowy „Misterium Bożego Narodzenia” odbył się przed publicznością, wśród których byli rodzice uczniów grających w spektaklu, pedagodzy szkolni, działacze Oddziału ZPB w Mińsku, a także przedstawiciele Instytutu Polskiego w Mińsku na czele z dyrektorem placówki Cezarym Karpińskim.

Cezary Karpiński, dyrektor Instytutu Polskiego w Mińsku

– Mam nadzieję, że dzisiejszy spektakl jest początkiem naszej dobrej współpracy teatralnej – powiedział dyrektor Instytutu Polskiego w Mińsku, składając artystom i publiczności życzenia noworoczne. Samo przedstawienie Cezary Karpiński ocenił bardzo wysoko i zgłosił pomysł zorganizowania pokazów wyjazdowych Misterium, na przykład, dla Polaków Grodna. – Od pewnego czasu uważaliśmy, że nauka języka polskiego w formie kursów jest bardzo ważna, ale mieliśmy poczucie, że to jest za mało, że trzeba rozszerzyć naszą ofertę. Cieszę się, że Związek Polaków wyraził chęć realizacji tego przedstawienia. Formy teatralne dla nauki języka są bardzo dobre, to pogłębienie znajomości języka, kontakt z literaturą, z poezją, a więc to wszystko, co rozszerza potencjał uczestników – mówił dyrektor Instytutu Polskiego, zapowiadając chęć wspierania zapoczątkowanego w Polskiej Szkole Społecznej im. Edwarda Woyniłłowicza przy ZPB w Mińsku projektu, który ma nazwę „Teatr Języka Polskiego”. Cezary Karpiński wyraził zadowolenie tym, że w ostatnim roku współpraca pomiędzy Instytutem Polskim w Mińsku, a Związkiem Polaków na Białorusi zaczęła się rozwijać bardzo dynamicznie, czego pokłosiem stało się m.in. przygotowanie przez młodzież szkolną „Misterium Bożego Narodzenia”.

Ścieżka dźwiękowa z premiery spektaklu „Misterium Bożego Narodzenia ” została nagrana przez użytkownika Internetu Jahora Bułata i opublikowana w serwisie YouTube.

Zapraszamy do odsłuchania wykonanego nagrania:

 

Paulina Juckiewicz z Mińska

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content