HomeKulturaOdszedł do Pana Andrzej Binert, kustosz kultury polskiej na Grodzieńszczyźnie

Odszedł do Pana Andrzej Binert, kustosz kultury polskiej na Grodzieńszczyźnie

W sobotę 5 lipca zmarł Andrzej Binert, człowiek, o których się mówi, że w dzisiejszych czasach tacy już się nie rodzą. Człowiek ogromnej kultury osobistej. Jeden z największych grodzieńskich popularyzatorów i animatorów kultury polskiej, autor wielu aranżacji, m.in. kantaty „Widma” Stanisława Moniuszki do drugiej części „Dziadów” Adama Mickiewicza na potrzebę znakomitego widowiska aktorsko-muzycznego w kościele pw. Najświętszego Odkupiciela na Dziewiatówce w Grodnie. Jego śmierć jest wielką stratą.

Binert

Andrzej Binert

Pan Andrzej Binert był człowiekiem, który zawsze chętnie i z dużym zaangażowaniem, zarówno w pracy zawodowej jak i poza nią, poświęcał swój czas na działalność kulturalną. W 1990 roku pracując wraz z żoną – Alicją Binert, jako pedagodzy Grodzieńskiej Szkoły Muzycznej założyli jeden z pierwszych na Białorusi polski dziecięcy zespół „Grodzieńskie Słowiki”. Postawili sobie poprzeczkę wysoko, wybierając do wykonania bardzo ambitny repertuar. Pan Andrzej w rozmowach często zaznaczał, „że nie lubi szukać łatwych dróg, czyli iść na łatwiznę, a lubi wyzwania”.

Alicja_Andrzej_Binertowie

Andrzej i Alicja Binertowie

W repertuarze zespołu są liczne pieśni polskie o tematyce patriotycznej, wojennej, religijnej i utwory muzyki klasycznej m.in. Chopina, Moniuszki, Haydna, Beethovena oraz pieśni w językach różnych mniejszości narodowych, zamieszkałych obecnie na Grodzieńszczyźnie (białoruskie, rosyjskie, niemieckie, jidysz). I to właśnie Pan Andrzej Binert, który był kierownikiem artystycznym zespołu, dokonał wszystkie aranżacje utworów.

Binertowie_z_wychowankami

Małżeństwo Binertów ze swoimi wychowankami

W ciągu 24 lat swojej działalności „Grodzieńskie Słowiki” owocnie brały udział we wszystkich najważniejszych przedsięwzięciach kulturalnych Konsulatu Generalnego RP w Grodnie, Związku Polaków na Białorusi, Polskiej Macierzy Szkolnej oraz uroczystościach kościelnych. W 1997 roku zespół organizował koncerty charytatywne na rzecz powodzian w Polsce. „Grodzieńskie Słowiki” mają na swoim koncie wiele koncertów nie tylko na Białorusi i w Polsce, ale i w Niemczech oraz Wielkiej Brytanii.

Andzrej_Binert_02

Kierownictwo zespołu – Alicja i Andrzej Binertowie za odrodzenie i propagowanie polskiej kultury ojczystej w kraju zamieszkania i na świecie odznaczone zostało prestiżowymi nagrodami: Złotym Pucharem Dziennikarzy Polonijnych, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Orderem Uśmiechu, Dyplomem Australijskiej Fundacji Wspierania Niezależnej Kultury, Brązowym Medalem Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” i nagrodą „Aninus et semper fidelis” Polskiego Stowarzyszenia Morskiego-Gospodarczego. W 1995 roku Ministerstwo Kultury Republiki Białoruś także przyznało zespołowi honorowy tytuł „Wzorcowego Zespołu Muzycznego”.

Andzrej_Binert_07

W ciągu tych wielu lat małżeństwo Binertów pracując ze swoimi wychowankami polskiego pochodzenia w zespole „Grodzieńskie Słowiki” i Klubie Polskich Tradycji Narodowych popularyzują polską mowę i kulturę. Wiele ich wychowanków studiuje na wyższych uczelniach muzycznych w Warszawie, Lublinie, Krakowie, Mińsku, a nawet i w Stanach Zjednoczonych.

Warto wspomnieć, że zespół od wielu lat współpracuje z solistami Opery Narodowej z Teatru Wielkiego w Warszawie. Do wspólnych realizacji należą m.in. koncerty: Moniuszko na wesoło, „Witaj, Majowo Jutrzenko”, z okazji 20-lecia zespołu, „Santo Subito” poświęcony bł. Janowi Pawłowi II, kolędy.

Andzrej_Binert_08

W przyszłym roku zespół „Grodzieńskie Słowiki” będzie świętował 25-lecie istnienia. Już niestety bez Andrzeja Binerta. W planach Andrzeja i Alicji Binertów było zorganizowanie Festiwalu im. Stanisława Moniuszki w Grodnie. Pan Andrzej uważał, ze Festiwal Moniuszkowski, zresztą jak i Konkurs Chopinowski, wpisze się jak najbardziej do kulturalnego kalendarza miasta, gdyż Grodno jest kulturalną stolicą Białorusi

Andzrej_Binert_06

– Znaliśmy wszyscy Pana Andrzeja. Wiemy, że to On był często motorem tych wszystkich działań „Grodzieńskich Słowików”. Był sercem tych działań. Był Człowiekiem, który potrafił tę polską kulturę przekazać ludziom różnych narodowości i wyznań i to jest ogromna Jego zasługa. Panie Andrzeju, będzie nam bardzo wszystkim Pana brakować, nie tylko Rodzinie, ale i całemu miastu Grodno. Myślimy, że tam, dokąd Pan odchodzi Bóg da Panu tą wspaniałą możliwość słuchania najpiękniejszej muzyki. Wierzymy w to, że Pan tam będzie na nas czekał ze swoimi muzycznymi utworami. Dziękujemy Panu, Panie Andrzeju! – powiedział podczas pożegnania konsul generalny RP w Grodnie Andrzej Chodkiewicz.

Widma

Pan Andrzej Binert pracy poświęcał się niemal do ostatnich dni.

Prywatnie był wspaniałym mężem, ojcem córek Natalii i Olgi oraz dziadkiem trójki wnuków.

Andrzej Binert urodził się 25 kwietnia 1939 roku w Łodzi. Spoczął 8 lipca na cmentarzu franciszkańskim w Grodnie, obok swojego ojca – Zygmunta Binerta. Msza pogrzebowa za Zmarłego została odprawiona w kościele ewangelicko-augsburskim św. Jana w Grodnie. Pan Andrzej był pierwszym przewodniczącym grodzieńskiej wspólnoty luterańskiej.

Żegnamy Cię, Drogi Panie Andrzeju!

Cześć Jego Pamięci !!!

Zamieszczamy fotoreportaż premiery kantaty Stanisława Moniuszki „Widma” do drugiej części „Dziadów” Adama Mickiewicza, która odbyła się 29 listopada 2013 roku w Grodnie. Reżyserii i inscenizacji dokonał solista Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie Robert Dymowski. Partyturę przygotował Andrzej Binert, wspaniały aranżer i autor opracowania. Pieknie zagrali muzycy z orkiestry kameralnej „Grodzieńskich Słowików”, towarzysząc śpiewakom i chórowi pod nieomylną batutą Alicji Binert.

– Było to ogromne wezwanie artystyczne, utwór wymaga bardzo wiele wysiłku i pracy zarówno od orkiestry, chóru, jak i solistów. Przecież są to muzyka kompozytora narodowego i strofy Wieszcza! To dodatkowo zobowiązuje – powiedział wówczas Robert Dymowski. – Cieszę się, że w Grodnie dla realizacji dzieła znalazłem partnerów i fantastycznych przyjaciół, którzy nie zawahali się podjąć wezwania. Owe przedstawienie nadaje się dla profesjonalnych teatrów z profesjonalnymi orkiestrami, którzy nie zawsze potrafi ą sprostać zadaniu. «Słowiki» jak najbardziej podołały.

Widma_02

Widma_03

Widma_04

Widma_06

Widma_07

Znadniemna.pl

Najnowsze komentarze

  • Wielki żal! Wieczny pokój racz Mu dać, Panie … wyrazy współczucia jego małżonce.

Skomentuj

Skip to content