HomeReligiaZwierzchnik białoruskich katolików abp Tadeusz Kondrusiewicz jest już na Białorusi!

Zwierzchnik białoruskich katolików abp Tadeusz Kondrusiewicz jest już na Białorusi!

Metropolita mińsko-mohylewski, abp Tadeusz Kondrusiewicz wjechał na Białoruś i będzie celebrował Pasterkę w Mińsku.

Metropolita mińsko-mohylewski, abp Tadeusz Kondrusiewicz, fot.: Catholic.by

Przypomnijmy, że władze białoruskie w sierpniu unieważniły paszport abp. Tadeusza Kondrusiewicza i nie pozwoliły mu na powrót do domu z podróży do Polski.

17 grudnia specjalny wysłannik papieża abp Claudio Gugerotti spotkał się w Mińsku z prezydentem Aleksandrem Łukaszenką i przekazał mu list od Franciszka w sprawie abp. Kondrusiewicza. Dzisiaj minister spraw zagranicznych Uładzimir oświadczył, że „ze względu na najgłębszy szacunek dla papieża i z powodu dobrych osobistych relacji szef państwa białoruskiego uznał za możliwe spełnienie prośby papieża i wydał polecenie znalezienia rozwiązania problemu, biorąc pod uwagę wszystkie dostępne mechanizmy prawne”.

– Zbliżające się wielkie święta Bożego Narodzenia i uroczyste obchody były dodatkowym powodem do podjęcia decyzji w sprawie metropolity mińsko-mohylowskiego abp. Tadeusza Kondrusiewicza, pomimo wielu negatywnych rzeczy związanych z tą osobą – powiedział szef dyplomacji.

Wieczorem nuncjusz apostolski w Mińsku abp Ante Jozić wydał oświadczenie, w którym napisał, że otrzymał od władz państwowych Białorusi informację, iż „abp Tadeusz Kondrusiewicz nie ma już przeszkód w powrocie na terytorium Republiki Białorusi”.

– Jednocześnie Nuncjatura Apostolska wyraża wdzięczność władzom państwowym Republiki Białorusi za pozytywną odpowiedź na prośbę Jego Świątobliwości Papieża Franciszka co do możliwości powrotu abp. Tadeusza Kondrusiewicza, który w ten sposób będzie mógł świętować uroczystość Bożego Narodzenia z wiernymi, których jest pasterzem – podkreślił abp Jozić.

Jak informuję portal Kościoła Katolickiego na Białorusi Catholic.by metropolita Kondrusiewicz jest już w Mińsku i będzie dzisiaj celebrował Pasterkę w stolicy Białorusi: o godz. 19:00 w języku polskim, a o godz.21:00 – po białorusku. Jutro abp Kondrusiewicz także odprawi dwie Mszę świąteczne (w językachbiałoruskim – godz.11:00 i polskim – godz. 13:00) w mińskim kościele pw. św. Szymona i Heleny („Czerwony kościół”).

Znadniemna.pl na podstawie Catholic.by/ekai.pl

 

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content