HomeReligiaBiałoruś dziękuje za kanonizację Jana Pawła II

Białoruś dziękuje za kanonizację Jana Pawła II

4-5 lipca br. w narodowym sanktuarium Matki Bożej Budsławskiej na Białorusi odbyły się doroczne uroczystości odpustowe. W ten sposób zakończył się rok jubileuszowy 400-cia obecności cudownego obrazu Matki Bożej w budsławskim sanktuarium. Tegoroczna uroczystość była dziękczynieniem białoruskiego narodu za kanonizację św. Jana Pawła II.

Budslaw_02

Uroczystościom odpustowym towarzyszył krzyż Światowych Dni Młodzieży wraz z Ikoną Matki Bożej Salus Populi Romani, które w tych dniach pielgrzymują po wszystkich diecezjach Białorusi.

Budslaw_03

Pokłonić się Matce Bożej przybyło ponad 25 tyś. wiernych z kraju, zarówno pielgrzymi z Polski, Szwajcarii, Litwy, Ukrainy i Rosji.

Budslaw_04

Sumie odpustowej z udziałem białoruskiego episkopatu, nuncjusza apostolskiego i biskupa diecezji Lugano w Szwajcarii, przewodniczył metropolita mińsko-mohylewski arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz.

Budslaw_05

W kazaniu metropolita zaznaczył, że mocnym akcentem Roku Jubileuszowego 400-cia obecności cudownego obrazu Matki Bożej w Budsławiu było poświęcenie i odsłonięcie mozaiki tego obrazu, które miało miejsce 27 czerwca br. w Nazarecie. Według hierarchy ta mozaika w Ziemi Świętej będzie wszystkim przypominać o istnieniu białoruskiego narodu.

Budslaw

Mówiąc o papieżu Janie Pawle II, arcybiskup zaznaczył, że ten papież w większej mierze przyczynił się do odrodzenia struktur Kościoła Katolickiego na Białorusi, „bardzo dużo uczynił dla duchowego odrodzenia naszego kraju, który tak bardzo kochał i szanował”.

Budslaw_01

„Maryja jest dla nas wzorem modlitwy, co jest bardzo ważne w nasze czasy, kiedy w zabieganiu współczesnego świata, rozprzestrzenianiu się sekularyzmu, zobojętnienia i niewiary, człowiek zapomina o potrzebie modlitwy i modli się coraz rzadziej” – podkreślił metropolita.

Budslaw_06

Obecny rok duszpasterski Kościół Katolicki na Białorusi przeżywa jako Rok Modlitwy.

Budslaw_07

Na zakończenie dorocznych uroczystości w Budsławiu wszyscy uczestnicy uszanowali relikwie (Krew) św. Jana Pawła II poprzez ucałowanie.

Znadniemna.pl za ks. Jerzy Martinowicz /catholic.by

Najnowsze komentarze

  • Jesteśmy z żoną starymi ludzmi[64 i 67 lat] i chcielibyśmy odwiedzić ojczyznę przodków-Białoruś.
    Bardzo proszę o namiary na ludzi którzy mogą nam to ułatwić.Oczywiście nie szukamy jałmużny.

Skomentuj

Skip to content