HomeKonkursy i ogłoszeniaKonkurs historyczny zrealizowany w konwencji teleturnieju odbył się w Lidzie

Konkurs historyczny zrealizowany w konwencji teleturnieju odbył się w Lidzie

Konkurs wiedzy o historii, geografii i zwyczajach Polski odbył się w dniu 21 listopada w Polskiej Szkole Społecznej przy Związku Polaków na Białorusi w Lidzie. Pytania konkursowe przygotowali Magdalena Kubicka i Sławomir Olszewski, metodycy-konsultanci, skierowani do lidzkiej placówki edukacyjnej ZPB przez ORPEG.

Finaliści konkursu: Wiesta Kamińska, Maciej Surwiłło (zwycięzca) i Jegor Szajbak

Organizatorzy konkursu wzięli za podstawę do jego przeprowadzenia koncepcję i reguły popularnego w Polsce teleturnieju pt. „Jeden z dziesięciu”.  Dzięki sprawdzonej formule konkurs stał się prawdziwym show, ale też zabawą intelektualną nie tylko dla konkursowiczów, lecz także dla publiczności, która emocjonalnie reagowała na udane i mniej udane odpowiedzi uczestników konkursu na zadawane pytania.

Rozpoczęcie konkursu – etap eliminacyjny

Poziom uczestników konkursu, do którego przystąpili najlepsi uczniowie starszych klas Polskiej Szkoły Społecznej przy ZPB w Lidzie, okazał się niezwykle wysoki i wyrównany.  Reguły rywalizacji nie dopuszczały jednak  przyznawania zwycięskiego miejsca ex aequo dwóm bądź kilku uczestnikom. W zaciętej walce intelektualnej z kolegami zwyciężył uczeń PSS przy ZPB w Lidzie Maciej Surwiłło, który w rozgrywce finałowej zmierzył się z koleżanką Wiestą Kamińską i kolegą Jegorem Szajbakiem. Maciej zastosował taktykę, najskuteczniejszą z możliwych, biorąc na siebie większość pytań  i pozbawiając szans na wygraną swoich nie mniej godnych zwycięstwa rywali.

Publiczność z ogromnym entuzjazmem kibicowała finalistom, podziwiając poziom prezentowanej przez nich wiedzy i elokwencję, choć na początku wydawało się, że „zjada” ich trema.

Sukces konkursu historycznego dla uczniów PSS przy ZPB w Lidzie, który stał się nie tylko sprawdzianem wiedzy, lecz także świetnym intelektualnym widowiskiem i wydarzeniem integrującym uczniowskie środowisko sprawił, że organizatorzy postanowili przeprowadzać podobne zabawy intelektualne także w przyszłości.

 

 Sławomir Olszewski z Lidy specjalnie dla Znadniemna.pl, zdjęcia – Facebook.com

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content