HomeSpołeczeństwoOdbyła się prezentacja książki, której bohaterką jest Andżelika Borys

Odbyła się prezentacja książki, której bohaterką jest Andżelika Borys

Prezentacja zbioru opowiadań o kobietach, zasłużonych dla historii i współczesności Grodna, m.in. o Andżelice Borys, odbyła się 20 października w redakcji grodzieńskiego portalu Hrodna.life.

Prezes ZPB Andżelika Borys

Autorami książki, która ukazała się pod tytułem „Grodnianki. Kobiecy ślad w historii Grodna”, są: znana grodzieńska dziennikarka Iryna Nowik i grodzieński historyk Andrzej Waszkiewicz.

Iryna Nowik

Iryna Nowik jest autorką połowy tomu, na który złożyły się eseje, opowiadające o kobietach, wciąż mieszkających w Grodnie i swoją działalnością pozostawiających ślad, który na pewno zostanie dostrzeżony i doceniony przez przyszłe pokolenia mieszkańców miasta. Jedną z bohaterek tej części książki jest prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys. Obok niej na stronach książki znalazły się sylwetki innych znanych współczesnych grodnianek, m.in. dyrektorki hospicjum dla dzieci Olgi Wieliczko oraz znakomitej grodzieńskiej malarki, członkini Towarzystwa Plastyków Polskich przy ZPB, Walentyny Szoby.

Olga Wieliczko i Iryna Nowik

Walentyna Szoba

Andrzej Waszkiewicz, z kolei, napisał serię opowiadań o wybitnych, związanych z Grodnem, kobietach, m.in. o pisarce Elizie Orzeszkowej, ale także o innych, na przykład, pochodzącej z Grodna jednej z najwybitniejszych gimnastyczek wszechczasów – Oldze Korbut.

Autorka części o współczesnych grodniankach Iryna Nowik w rozmowie z rozgłośnią Radio Racyja tak charakteryzowała opisane przez siebie bohaterki książki „Grodnianki. Kobiecy ślad w historii Grodna”:

– Postacie współczesnych bohaterek są dobrze znane mieszkańcom Grodna – mówiła Iryna Nowik, dodając, że na okładce, inaugurującej część książki, napisaną przez nią, widnieją portrety najbardziej znanych współcześnie mieszkających w Grodnie kobiet: dyrektorki hospicjum Olgi Wieliczko, Andżeliki Borys, którą autorka charakteryzuje jako polityka, Walentyny Szoby, będącej „niesamowitą malarką” oraz architekta Aleny Szczasnej, która według Iryny Nowik „ratuje historyczną architekturę Grodna”.

Iryna Nowik i Andżelika Borys

Na prezentację książki, która odbyła się w redakcji portalu Hrodna.life, oprócz jej autorów przybyły bohaterki, m.in. Andżelika Borys, która we wpisie na facebooku zaznaczyła, że jest zaszczycona tym, iż znalazła się w gronie bohaterów tak znakomitego wydania.

Znadniemna.pl na podstawie Racyja.com/Facebook.com

Najnowsze komentarze

  • Gdzie można kupić? Czy można z wysyłką do Polski?

Skomentuj

Skip to content