HomeOświataW Mozyrzu wspominano twórczość Marii Konopnickiej

W Mozyrzu wspominano twórczość Marii Konopnickiej

Dzień Poezji, poświęcony wybitnej polskiej literatce Marii Konopnickiej pt. „110 lat z twórczością Marii Konopnickiej”, zorganizował w sobotę, 10 października, z okazji 110 rocznicy śmierci pisarki, Oddział Związku Polaków na Białorusi w Mozyrzu. Gościem specjalnym wydarzenia była prezes ZPB Andżelika Borys.

Zespół „Mozyrzanka”

Prezes Związku Polaków na Białorusi pokonała prawie 500 kilometrów drogi od Grodna do Mozyrza, żeby na własne oczy zobaczyć, jak działa i rozwija się oddział ZPB, funkcjonujący najdalej na wschód od największych na Białorusi skupisk polskiej ludności.

Przemawia prezes ZPB Andżelika Borys

Wizyta u Polaków Mozyrza potwierdziła, że nawet tutaj, w regionie oddalonym od granic Polski, istnieje prężnie działająca polska społeczność, która pielęgnuje polską kulturę i rozwija polskie szkolnictwo.

To wszystko Andżelika Borys zobaczyła, biorąc udział w uroczystości, poświęconej twórczości autorki „Roty”, będącej hymnem Związku Polaków na Białorusi. Program artystyczny, przygotowany siłami działającej przy miejscowym oddziale ZPB Polskiej Szkoły Społecznej obejrzała i wysłuchała m.in. mentorka miejscowej społeczności polskiej, była wieloletnia prezes Oddziału ZPB w Mozyrzu Majna Szmargun.

Przemawia Majna Szmargun, wieloletnia prezes Oddziału ZPB w Mozyrzu

Doświadczona polska działaczka, przemawiając do zgromadzonych, dziękowała młodszemu pokoleniu Polaków Mozyrza za to, że szerzą na ziemi mozyrskiej polską kulturę i oświatę, tym samym kontynuując sprawę, której poświęciła wiele lat swojego życia sama Majna Szmargun.

Osiągnięcia Oddziału ZPB w Mozyrzu, którym obecnie kieruje Ałła Morozowa rzeczywiście robią wrażenie. W oddziale z powodzeniem działa  zespół artystyczny „Mozyrzanka” oraz Polska Szkoła Społeczna, którą kieruje nauczycielka języka polskiego Julia Połujan. W rozpoczętym roku szkolnym Polska Szkoła Społeczna przy ZPB w Mozyrzu przyjęła w swoje progi 160 dzieci w różnym wieku – poczynając od uczniów szkoły podstawowej do uczniów klas starszych miejscowych gimnazjów.

Z występów wychowanków Polskiej Szkoły Społecznej przy ZPB w Mozyrzu, którzy piękną polszczyzną recytowali poezję Marii Konopnickiej, organizatorom Dnia Poezji pt. „110 lat z twórczością Marii Konopnickiej” udało się ułożyć niezwykle wzruszający, przesiąknięty duchem polskiego patriotyzmu, program artystyczny, którego uwieńczeniem stał się występ dorosłych artystów z zespołu „Mozyrzanka”.

Wszyscy młodsi i starsi artyści, którzy wychodzili tego dnia na scenę, otrzymali z rąk prezes ZPB Andżeliki Borys słodkie upominki, a ich wychowawcy i działacze miejscowej społeczności polskiej usłyszeli słowa wdzięczności za piękne pielęgnowanie na ziemi mozyrskiej polskiej kultury, tradycji i obyczajów.

Zgodnie z przyjętą w ZPB tradycją uroczystość zakończyła się wspólnym odśpiewaniem hymnu ZPB – „Roty”, pieśni hymnicznej, do której słowa 9 lat przed śmiercią napisała patronka uroczystości – wybitna polska poetka, nowelistka, publicystka i tłumaczka Maria Konopnicka.

Znadniemna.pl

Najnowsze komentarze

  • Gratuluję i podziwiam Waszą działalność. Serdeczne pozdrowienia z Polski.

Skomentuj

Skip to content