HomeSpołeczeństwoWolnomyśliciel Wiktor Szałkiewicz

Wolnomyśliciel Wiktor Szałkiewicz

21 czerwca odbyła się uroczystość wręczenia nagrody „Za swobodę myśli” im. Wasyla Bykowa. W tym roku laureatem został aktor, poeta i bard, wyrosły na pograniczu kultur białoruskiej, polskiej i żydowskiej – Wiktor Szałkiewicz. Nagrodę wręczył mu lider ruchu „O Wolność!” Aleksander Milinkiewicz.

Wiktor_Szalkiewicz

Pochodzący z Grodna Wiktor Szałkiewicz pisze i wykonuje piosenki, w których często odwołuje się do polskich spraw i do polskich wykonawców. Koncertuje na Białorusi, w Polsce, Litwie i innych krajach europejskich.

Piosenki jego autorstwa pełne są sarkazmu, ironii i żalu po niespełnionych nadziejach. Często poruszają wzniosłe tematy, ale jednocześnie nie ma w nich patosu. Wychowanie na pograniczu kultur sprawiło, że Szałkiewicz często porusza tematykę życia codziennego ludzi, którzy czują więź z ojczystą ziemią, ale uważają życie − miłość, śpiew, taniec, wychowanie dzieci − za ważniejsze od niekończących się wojen, zmieniających się okupacji i następujących po sobie kolejno władz.

Nagrodę „Za swobodę myśli” imienia Wasyla Bykowa ustanowił w 2008 roku lider ruchu „O Wolność!” Aleksander Milinkiewicz. Jej laureatami byli w latach poprzednich muzyk Lawon Wolski, malarz Aleksandr Puszkin, poeta Uładzimir Nieklajew, bard Dmitrij Wojciuszkiewicz i artysta Aleś Maroczkin.

Uroczystość zorganizowana przez obwodową radę Towarzystwa Języka Białoruskiego odbyła się we wsi Byczki pod Witebskiem. Udział wzięło w niej ponad 200 osób.

Jak podkreśla gazeta „Nasza Niwa”, warto zauważyć, że już kolejny rok z rzędu, imprezę wspierają lokalne władze.

Znadniemna.pl za Kresy24.pl/wikipedia.org/nn.by

Najnowsze komentarze

Skomentuj

Skip to content