HomeSpołeczeństwoSzef Parlamentu Europejskiego: jedynym realnym rozwiązaniem jest pokojowe przekazanie władzy

Szef Parlamentu Europejskiego: jedynym realnym rozwiązaniem jest pokojowe przekazanie władzy

Parlament Europejski odrzuca wyniki ostatnich wyborów prezydenckich na Białorusi – oświadczył szef PE David Sassoli po spotkaniu w Brukseli z kandydatką białoruskiej opozycji na prezydenta Swiatłaną Cichanouską. Sassoli zapowiedział, że PE będzie nadal wspierał obywateli tego kraju.

Wspólne wystąpienie Swiatłany Cichanouskiej i Dawida Sassoliego/JOHANNA GERON/PAP/EPA

– Powitałem dziś w Parlamencie Europejskim panią Swiatłanę Cichanouską. Bardzo się cieszę, że dobrze sobie radzi. Niestety, w aresztach wciąż są tysiące Białorusinów, z których wielu było torturowanych we własnym kraju. Od 45 dni ludzie demonstrują na ulicach, domagając się prawa do wyboru przyszłości swojego kraju – oświadczył David Sassoli.

Jak dodał, obecna sytuacja jest nie do przyjęcia. – Wzywam (urzędującego prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenkę) do uwolnienia wszystkich zatrzymanych i podjęcia dialogu z (utworzoną przez białoruską opozycję) Radą Koordynacyjną i przedstawicielami narodu białoruskiego – oświadczył przewodniczący PE.

Sassoli przypomniał, że w zeszłym tygodniu Parlament Europejski przegłosował znaczną większością głosów rezolucję wzywającą do poszanowania praw obywatelskich, politycznych i praw człowieka na Białorusi oraz do poparcia idei sankcji wymierzonych w sprawców przemocy. – Uważamy, że obywatele Białorusi muszą być jedynymi autorami swojego losu. Jedynym realnym rozwiązaniem jest pokojowe przekazanie władzy – stwierdził.

„Rezolucja wspiera Białorusinów w ich walce”

Cichanouska powiedziała na wspólnej konferencji z Sassolim, że jest bardzo wdzięczna za przyjęcie przez PE rezolucji w sprawie sytuacji na Białorusi.

– Ta rezolucja wspiera Białorusinów w ich walce. Prosimy społeczność międzynarodową, by nie akceptowała władzy pana Łukaszenki, ponieważ nie ma on w oczach Białorusinów legitymacji do jej sprawowania. Tylko dzięki wsparciu społeczności międzynarodowej będziemy w stanie wygrać naszą walkę o demokratyczną Białoruś – powiedziała opozycjonistka.

Przed gmachem Parlamentu Europejskiego w Brukseli w trakcie wizyty białoruskiej liderki opozycji odbył się wiec poparcia dla Białorusi.

Znadniemna.pl za PAP

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content