HomeHistoriaDziałacze ZPB porządkowali groby obrońców Grodna

Działacze ZPB porządkowali groby obrońców Grodna

Akcją porządkowania grobów obrońców Grodna i nekropolii żołnierskich na cmentarzach garnizonowym i pobernardyńskim w Grodnie zainaugurowali obchody 81. rocznicy sowieckiej agresji na Polskę oraz bohaterskiej obrony Grodna przed Armią Czerwoną, działacze Oddziału Miejskiego Związku Polaków na Białorusi w grodzie nad Niemnem.

Działacze ZPB w ten sposób przygotowali się do uroczystości, która odbędzie się 17 września na cmentarzach garnizonowym i pobernardyńskim z udziałem kierownictwa ZPB na czele z prezes organizacji Andżeliką Borys oraz przedstawicielami grodzieńskiej placówki konsularnej Rzeczypospolitej Polskiej.

W programie obchodów jest modlitwa przy symbolicznym grobie Tadka Jasińskiego, najmłodszej ofiary obrony Grodna przed Sowietami we wrześniu 1939 roku, a także zapalenie zniczy i złożenie kwiatów na grobach innych obrońców miasta, m.in. młodocianego obrońcy Grodna, harcerza Janusza Budzanowskiego, oraz śp. Bolesława Wołosiewicza, który na początku lat 90. minionego stulecia zakładał działające przy ZPB Stowarzyszenie Żołnierzy Armii Krajowej na Białorusi i był jego pierwszym prezesem.

Tego samego dnia 17 września, po oddaniu hołdu grodzieńskim bohaterom obrony Grodna we wrześniu 1939 roku, działacze ZPB spotkają się w Sopoćkiniach przy grobie generała Józefa Olszyny Wilczyńskiego i innych żołnierzy polskich, poległych z rąk Sowietów, którzy w porozumieniu z hitlerowskimi Niemcami od 1939 roku okupowali Kresy Wschodnie II Rzeczypospolitej.

Na niedzielę, 20 września, Związek Polaków na Białorusi zaplanował z kolei objazd rozsianych po Grodzieńszczyźnie grobów obrońców Grodna i polskich Kresów we wrześniu 1939 roku. Wyprawa po mogiłach Polaków, poległych w obronie Ojczyzny w pierwszych dniach II wojny światowej zakończy się uroczystą Mszą świętą w intencji poległych obrońców Ojczyzny.

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content