HomeKulturaDziś koncert „Gramy dla Białorusi” z udziałem polskich i białoruskich artystów

Dziś koncert „Gramy dla Białorusi” z udziałem polskich i białoruskich artystów

Koncert z udziałem polskich i białoruskich artystów odbędzie się dzisiaj, w piątek 11 września, z inicjatywy Narodowego Centrum Kultury i Telewizji Polskiej. Koncert będzie transmitowany na czterech antenach telewizyjnych.

Podczas piątkowego koncertu gwiazdy polskiej sceny muzycznej, m.in.: Edyta Górniak, Katarzyna Cerekwicka, Stanisław Sojka, Sławek Uniatowski, wykonają utwory: Jacka Kaczmarskiego, Marka Grechuty, Czesława Niemena i innych uznanych twórców.

Obok gwiazd polskiej estrady na scenie wystąpią goście specjalni koncertu – znani  z Białorusi: Volski, Weranika Kruchlowa i Kriwi, Shuma, Wiktor Szałkiewicz oraz Zmicier Wajciuszkiewicz (stypendysta zarządzanego przez NCK programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pn. Gaude Polonia w 2016 r.). Artystom podczas występów towarzyszyć będzie Kukla Band – orkiestra pod dyrekcją Zygmunta Kukli, odpowiedzialna za aranżację i oprawę muzyczną wydarzenia.

Koncert uświetni występ pochodzącego z Białorusi Maxima Woitiuli, pierwszego tancerza Polskiego Baletu Narodowego. Dopełnieniem widowiska będą wizualizacje i nagrania z trwających na Białorusi protestów.

Koncert „Gramy dla Białorusi” organizują Narodowe Centrum Kultury wspólnie z Telewizją Polską w geście solidarności z Białorusinami, którzy w ostatnich tygodniach z ogromną determinacją i odwagą, nie zważając na represje i zagrożenia, głośno domagają się demokracji i wolności, tak jak Polacy podczas karnawału Solidarności, gdy strajki, protesty i starcia z policją były codziennością polskich obywateli. Wtedy, w 1980 roku, gdy w Polsce rodziła się Solidarność i w kolejnych latach, szczególnie podczas stanu wojennego, w naszej drodze do demokracji ludzie na całym świecie okazywali nam wsparcie i pomoc, podtrzymywali nadzieję. Solidarność poruszyła lawinę przemian ustrojowych 1989 r. w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Dziś naszym obowiązkiem jest wsparcie demokratycznych i wolnościowych dążeń innych społeczeństw i przekazanie na wschód idei solidarności społecznej, która przekracza granice.

Emisja koncertu „Gramy dla Białorusi”:

TVP Kultura – 11 września, godz. 20:00
TV Biełsat – 11 września, godz. 20:35
TVP Polonia – 11 września, godz.  21:25
TVP2 – 11 września, godz. 22:40

Produkcja:  Narodowe Centrum Kultury i Telewizja Polska S.A.

#LightForBelarus

Kolejnym gestem solidarności z Białorusią jest akcja #lightforbelarus, która odbędzie się z inicjatywy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytutu Adama Mickiewicza iNarodowego Centrum Kultury w najbliższy weekend 12 i 13 września.

Akcja, która startuje w sobotę, 12 września, o godz. 19.00 i obejmie swoim zasięgiem Polskę, Europę i świat, polega na rozświetlaniu budynków instytucji kultury oraz innych obiektów publicznych w narodowych barwach flagi Białorusi: biało-czerwono-białej. Zachęcamy wszystkich do udziału w tym wydarzeniu.

 Znadniemna.pl za Narodowe Centrum Kultury

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content