HomeSpołeczeństwoBiałorusini mają nowy wygodny Białoruski Dom w Warszawie i plan pomocy od Rządu RP

Białorusini mają nowy wygodny Białoruski Dom w Warszawie i plan pomocy od Rządu RP

Premier Morawiecki przekazał Swiatłanie Cichanouskiej symboliczne klucze do nowej siedziby Domu Białoruskiego. Zapowiedział też przedstawienie planu gospodarczego dla narodu białoruskiego.

Białoruska prezydent-elekt Swiatłana Cichanouska i premier Polski Mateusz Morawiecki, fot.: PAP/Piotr Nowak

Plan gospodarczy dla Białorusi

„Polska jest otwartym domem dla wszystkich Białorusinów, którzy potrzebują pomocy. Pomagamy osobom represjonowanym, staramy się wspierać środowiska białoruskie, które niosą pieśń wolności na Białoruś, niosą demokratyczną, suwerenną Białoruś. Te cele, co warto podkreślić, połączyły wszystkie siły polityczne w Polsce we wsparciu białoruskiego narodu, w walce o respektowanie praw narodu białoruskiego, wyrażonego podczas ostatnich wyborów, o organizację wolnych wyborów, pod nadzorem międzynarodowych instytucji”— podkreślił podczas uroczystości premier Morawiecki.

„Polska wezwała, wkrótce po sfałszowanych wyborach, o spotkanie Rady Europejskiej. RE spotkała się i wyraziła jednoznaczną opinię: cała UE wspiera naród Białoruski w prawie do wyrażania woli, do życia w wolności i demokracji. Wkrótce przedstawimy również plan gospodarczy dla narodu białoruskiego. Plan, który ma na celu pokazanie, że Europa jest otwarta na Białoruś, dla narodu białoruskiego” – mówił premier.

„Pomagamy też w przekazywaniu prawdy na Białoruś. Dziękuję Agnieszce Romaszewskiej za walkę z propagandą Łukaszenki. Walczymy też o to, by sprawa białoruska była cały czas żywa na forum międzynarodowym: w UE, w USA. Jesteśmy pełni podziwu za determinację, odwagę, walkę o wolność i demokrację” – dodał szef polskiego rządu.

„My mamy tradycję walki za naszą i waszą wolność i te tradycje przekazujemy wam. Ale chcemy też, żeby to była realna pomoc na forum międzynarodowym i realna pomoc materialna dla represjonowanych. Wszystkie osoby torturowane, pobite, mają możliwość otrzymania pomocy w Polsce. Wyrazem najwyższej niechęci i strachu władzy dyktatorskiej wobec własnego narodu jest niewpuszczanie i wyrzucanie swoich obywateli. To absolutnie niewyobrażalne i protestujemy przeciwko temu z całą mocą”– podkreślił Morawiecki.

„Jednocześnie mamy dziś możliwość spotkania się w czymś, co ma być Domem Białoruskim w Polsce. Życzymy wszystkim Białorusinom, by znaleźli swój dom na Białorusi, ale wiemy, że ta walka musi się skądś toczyć, być wspierana. Wszystkie osoby, które chcą tę walkę toczyć, będą miały wsparcie ze strony UE i ze strony Polski”– mówił premier.

„Dlatego jak słyszymy Białorusinów śpiewających „Mury”, przypomina nam się nasza walka. Mamy szczególne doświadczenia i przekazujemy białoruskiemu narodowi wyrazy solidarności. Niech symbolicznie tę naszą solidarność będzie oznaczało przekazanie kluczy do siedziby Domu Białoruskiego. Proszę przyjąć ten dar narodu polskiego dla narodu białoruskiego” – powiedział premier Morawiecki, wręczając Cichanouskiej klucze.

Naród białoruski się obudził

„Dziękuję Polsce za osobiste przyjęcie mnie i wszystkich ludzi, którzy zostali zmuszeni do wyjazdu z Białorusi. W naszym kraju są trudne czasy, ale z drugiej strony są radosne. To, co się teraz odbywa, budzi we mnie poczucie, że naród białoruski się obudził. Naród zaczął walczyć o swoje prawa, o wolność słowa, wolność wyboru i decyzji o przyszłości naszej ukochanej ojczyzny” – powiedziała podczas uroczystości Swiatłana Cichanouska.

„W tej chwili straszne rzeczy dzieją się na ulicach białoruskich miast, przemoc nie zna granic, ludzie nie mogą się pogodzić z tym, co stało się w sierpniu, kiedy ludzie wyszli na ulicę bronić swoich praw. Łukaszenka nie ma dla nas legitymacji. Nie jesteśmy gotowi powierzyć mu przyszłości kraju, dlatego stoimy z przekonaniem, że naszemu społeczeństwu pomogą tylko nowe, sprawiedliwe wybory prezydenckie. Chcemy wybrać prezydenta, który będzie prowadził politykę otwartości ze wszystkimi krajami sąsiednimi”– mówiła Cichanouska.

„Ten trudny okres zrozumieliśmy, że wokół ludzi z Białorusi jest wielu przyjaciół. Obserwowaliśmy z przyjemnością akacje poparcia prowadzone na świecie, w tym w Polsce, gdzie jest wspaniała diaspora, która nas wspiera. Mamy inicjatywy pomagające represjonowanym” – dodała.

„Istotną rolę odgrywają tutaj alternatywne źródła informacji. To przede wszystkim kanał Biełsat. Państwowe kanały na Białorusi nie przedstawiały wiarygodnych informacji. Pomoc wszystkich krajów, ale Polski w szczególności, może pomóc Białorusinom w walce o swoje prawa. Jestem przekonana, że po nowych wyborach będziemy utrzymywać dobre stosunki z polskim rządem, że będziemy wspierani moralnie i finansowo” – powiedziała Swiatłana Cichanouska.

Znadniemna.pl za Wpolityce.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content