HomeOświataW Warszawie o Polakach i polskiej edukacji na Białorusi

W Warszawie o Polakach i polskiej edukacji na Białorusi

Porozumienie między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej i Rządem Republiki Białoruś o współpracy w dziedzinie edukacji zostało parafowane przez ambasadora Republiki Białoruś w Warszawie Aleksandra Averyanova oraz dyrektora Departamentu Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej MSZ RP Tomasza Szeraticsa.

Ambasador RB w Warszawie Aleksander Averyanov,  wiceminister spraw zagranicznych Białorusi Elena Kupczyna, podsekretarz stanu w MSZ RP Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz oraz dyrektor Departamentu Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej MSZ RP Tomasz Szeratics, fot.:mfa.gov.by

Ambasador RB w Warszawie Aleksander Averyanov, wiceminister spraw zagranicznych Białorusi Elena Kupczyna, podsekretarz stanu w MSZ RP Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz oraz dyrektor Departamentu Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej MSZ RP Tomasz Szeratics, fot.:mfa.gov.by

Dokument, regulujący m.in. zasady kierowania na Białoruś nauczycieli języka polskiego był negocjowany od kilku lat i został parafowany na marginesie polsko-białoruskich konsultacji politycznych, które przeprowadziły w Warszawie podsekretarz stanu w MSZ RP Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz i wiceminister spraw zagranicznych Białorusi Elena Kupczyna.

„Podczas spotkania omówiono relacje pomiędzy Unią Europejską a Białorusią oraz stosunki dwustronne. Rozmowy dotyczyły m.in. dialogu historycznego. Ponadto rozmówcy poruszyli kwestię sytuacji mniejszości polskiej na Białorusi” – czytamy w komunikacie Biura Rzecznika Prasowego MSZ RP.

Fakt rozmów na temat sytuacji mniejszości polskiej na Białorusi oraz mniejszości białoruskiej w Polsce potwierdza komunikat MSZ Białorusi na temat konsultacji. Z niego dowiadujemy się jednak, że główny temat rozmów dotyczył współpracy gospodarczej i transgranicznej.

Podczas parafowania porozumienia o współpracy w dziedzinie edukacji, fot.:mfa.gov.by

Podczas parafowania porozumienia o współpracy w dziedzinie edukacji, fot.:mfa.gov.by

– Mam nadzieję, że dzisiejsze spotkanie istotnie przybliży nas do rozwiązania naszych dwustronnych problemów, tym bardziej, że w ostatnich miesiącach odnotowujemy pozytywną dynamikę naszych relacji. Odnosimy wrażenie, że Białoruś jest gotowa do bardziej konstruktywnej współpracy i dialogu również w odniesieniu do najtrudniejszych i bolesnych tematów – podkreśliła wiceszefowa polskiej dyplomacji Katarzyna Pełczyńska Nałęcz.

Znadniemna.pl na podstawie msz.gov.pl i mfa.gov.by

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content