HomeSpołeczeństwoAndżelika Borys do działaczy ZPB: „Proszę informować, komu potrzebna jest pomoc”

Andżelika Borys do działaczy ZPB: „Proszę informować, komu potrzebna jest pomoc”

Aleksander Jarmoszuk, prezes Oddziału ZPB w Kobryniu i kilka działaczy oddziału zostało pobitych przez OMON podczas akcji protestu przeciwko przemocy białoruskich władz w tym mieście. Działacz ZPB ma wybite zęby i inne obrażenia na ciele. Obecnie znajduje się w szpitalu.

Aleksander Jarmoszuk, prezes Oddziału ZPB w Kobryniu i prezes ZPB Andżelika Borys

Pobicie przez omonowców Aleksandra Jarmoszuka nie jest pierwszym przypadkiem przemocy ze strony „gestapowców” w mundurach białoruskiej milicji. Już informowaliśmy, że w czasie wykonywania swoich obowiązków dziennikarskich został ciężko pobity przez milicję w Grodnie dziennikarz TV Polonia Jan Roman, twórca programu „Nad Niemnem” (wydawanego przez Fundację Wolność i Demokracja) i działacz Związku Polaków na Białorusi.

Obawiając się kolejnych aktów przemocy ze strony milicji wobec działaczy Związku Polaków na Białorusi w całym kraju, prezes ZPB Andżelika Borys apeluje do nich o natychmiastowe informowanie jej osobiście oraz Zarządu Głównego ZPB o wszelkich przypadkach pobić i prześladowań działaczy organizacji. Prezes ZPB zapewnia, że członkowie ZPB, którzy zostaną poszkodowani podczas pokojowych protestów przeciwko przemocy białoruskich władz, mogą liczyć na pomoc prawną oraz materialną od Zarządu Głównego ZPB.

Przypomnijmy, że wczoraj, 12 sierpnia, o sytuacji Polaków na Białorusi prezes ZPB Andżelika Borys rozmawiała telefonicznie z prezesem Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej Mateuszem Morawieckim. Polski premier zapewnił prezes ZPB o solidarności Rządu RP z białoruskim społeczeństwem obywatelskim oraz o tym, że Polacy na Białorusi mogą liczyć na wsparcie ze strony Państwa Polskiego. Mateusz Morawiecki zostawił też Andżelice Borys bezpośredni telefon do siebie.

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content