HomeOświataHarcerze w Wołkowysku mają własny sztandar (FOTOREPORTAŻ)

Harcerze w Wołkowysku mają własny sztandar (FOTOREPORTAŻ)

Uroczystość poświęcenia sztandaru działającej przy Związku Polaków na Białorusi 48. Wołkowyskiej Drużyny Harcerskiej „Szare Wilki” im. 4. Pułku Ułanów Zaniemeńskich odbyła się 11 sierpnia w kościele pw. św. Stanisława Kostki w Wołkowysku.

Sztandar 48. Wołkowyskiej Drużyny Harcerskiej „Szare Wilki” im. 4. Pułku Ułanów Zaniemeńskich, został wykonany przez samych harcerzy przy pomocy ich rodziców, należących do Oddziału ZPB w Wołkowysku. Główna strona sztandaru, awers, posiada białe tło, a na nim widnieje harcerski krzyż z lilijką, wizerunek wilka z napisem „Szare Wilki” oraz pełna nazwa drużyny. Na stronie odwrotnej widnieje biały orzeł w koronie oraz dewiza „Bóg, Honor, Ojczyzna”.

We Mszy św., odprawionej w intencji harcerzy i mieszkających w Wołkowysku i na Grodzieńszczyźnie Polaków, wzięli udział m.in. prezes ZPB Andżelika Borys oraz konsul generalny RP w Grodnie Jarosław Książek z małżonką Elżbietą.

Po nabożeństwie i poświęceniu sztandaru harcerze zaprosili gości uroczystości na koncert, który się odbył na posesji prywatnej działaczy Oddziału ZPB w Wołkowysku. W trakcie koncertu gratulacje harcerzom i opiekującym się nimi działaczom Oddziału ZPB w Wołkowysku Marii Tiszkowskiej, Jerzemu Czuprecie oraz Waleremu Bogdanowi oraz innym złożyli prezes ZPB Andżelika Borys oraz konsul generalny RP w Grodnie Jarosław Książek.

Dyplomata szczególnie podkreślił znaczenie angażowania się harcerzy w sprawę odnajdywania i rejestrowania śladów polskości na ziemi wołkowyskiej oraz ogarnięcia przez młodzież harcerską opieką miejsc polskiej pamięci narodowej. – To, w jakim wzorowym stanie, m.in. przy udziale harcerzy, udaje się Związkowi Polaków utrzymywać cmentarz wojenny 1920 roku, potwierdza, że zasłużyliście na ten sztandar i możecie go z godnością demonstrować przy wszystkich odpowiednich do tego okazjach – mówił dyplomata, chwaląc harcerzy za wybranie na patrona ich drużyny niezwykle zasłużonego dla Polski 4. Pułku Ułanów Zaniemeńskich.

O innych wymiarach aktywności, m.in. zaangażowaniu harcerzy w akcje szycia maseczek i kombinezonów ochronnych dla medyków, walczących z wirusem Covid-19, organizowane przez Oddział ZPB w Wołkowysku mówiły podczas uroczystości prezes ZPB Andżelika Borys i prezes Oddziału ZPB w Wołkowysku Maria Tiszkowska.

Andżelika Borys wyraziła przekonanie, że prezentujący się godnie poczet sztandarowy harcerzy z Wołkowyska stanie się stałym uczestnikiem przedsięwzięć patriotycznych, organizowanych przez Związek Polaków na Białorusi nie tylko w Wołkowysku, lecz także w Grodnie i innych miastach kraju.

 

Znadniemna.pl

Najnowsze komentarze

  • Jestem bardzo dumna z tak wspaniałej inicjatywy ? wielkie brawa dla organizatorów i wszystkich harcerzy ? Czuj, Czuj , Czuwaj! Pozdrawia Was dużo starsza harcerka z dalekiej śląskiej ziemi w Polsce??‍? Jako ciekawostkę to dodam,że mój tato urodził się w Wołkowysku?

Skomentuj

Skip to content