HomeOświataNauczyciele języka polskiego szkolili się w Mińsku

Nauczyciele języka polskiego szkolili się w Mińsku

Około czterdziestu nauczycieli języka polskiego z Mińska, Mohylewa, Baranowicz, Rakowa, Słonimia, Wołożyna, Stółpców, Mior, Brasławia, Dzierżyńska, Mołodeczna, Bogdanowa, Mozyrza, Borysowa i mińskiego osiedla Sokół spotkało się 18 lipca na warsztatach metodycznych, zorganizowanych przez Związek Polaków na Białorusi w siedzibie ZPB w Mińsku.

Prezes ZPB Andżelika Borys, witając uczestników szkoleń, serdecznie podziękowała nauczycielom za oddaną pracę w trudnych warunkach pandemii. Poinformowała też o możliwości otrzymania za pośrednictwem ZPB pomocy metodycznej i dydaktycznej dla reprezentowanych przez pedagogów ośrodków edukacyjnych. Andżelika Borys zaznaczyła, że w tym roku wobec podyktowanego przez pandemię koronawirusa braku wakacyjnych wyjazdów dzieci do Polski ośrodki nauczania języka polskiego przy ZPB mogą liczyć na dofinansowanie szkolnych wycieczek w granicach Białorusi. Obecność na spotkaniu prezes ZPB sprawiła, że nauczyciele złożyli na jej ręce zapotrzebowania w zakresie zabezpieczenia w niezbędne w ich pracy podręczniki i sprzęt. Andżelika Borys zapewniła, że najpóźniej we wrześniu ośrodki nauczania języka polskiego otrzymają złożone zamówienia i, zaopatrzone w niezbędną pomoc, będą mogły spokojnie zacząć pracę w nowym roku szkolnym.

Przemawia prezes ZPB Andżelika Borys

– Osiągnęliście ogromny sukces w sprawie stworzenia sieci nauczania języka polskiego na Białorusi. Teraz najważniejszym naszym zadaniem jest zachowanie tego stanu, kontynuowanie pracy i jej doskonalenie w zakresie stosowania najskuteczniejszych i atrakcyjnych dla uczniów metod nauczania – mówiła prezes ZPB.

Tematem warsztatów metodycznych było lato i przyjemności, które ta pora roku niesie ze sobą: wakacje, lody, wycieczki, wypady do lasu po grzyby i jagody itd. Nauczyciele metodycy Jana Kłakiewicz i Julia Szmigiro pokazały koleżankom i kolegom, jak bawiąc się na świeżym powietrzu można aktywizować uczniów, nauczyć za pomocą podskoków czytać po sylabach, a przestawiając zespołowo kubeczki z rysunkami uczyć się nowych słów lub gramatyki. Prowadzące szkolenia nauczycielki opowiedziały i pokazały także, jak skutecznie, w sposób niebanalny, można zaprezentować swój ośrodek nauczania języka polskiego.

Gościem spotkania nauczycieli była konsul ds. polonijnych przy Ambasadzie RP w Mińsku Patrycja Woźniak. Pełni ona obowiązki dopiero od lutego i, w związku z kwarantanną, po raz pierwszy spotkała się z tak szeroką reprezentacją nauczycieli języka polskiego z mińskiego okręgu konsularnego.

Przemawia Patrycja Woźniak, konsul RP do spraw polonijnych z Wydziału Konsularnego przy Ambasadzie RP w Mińsku

– Oświata polonijna jest naszym absolutnym priorytetem, dlatego chcę was bliżej poznać – przyznała się pani konsul.

Każdy nauczyciel krótko przedstawił swój ośrodek nauczania, podając liczbę uczących się w nim uczniów, ich wiek i poziom znajomości języka polskiego, a pani prezes ZPB Andżelika Borys zauważyła przy okazji tych prezentacji, że mimo trudności na Białorusi rośnie zainteresowanie nauką języka polskiego, a liczba uczących i uczących się rośnie przede wszystkim dzięki szkołom społecznym, działającym w całym kraju przy oddziałach ZPB.

Po spotkaniu nauczyciele otrzymali od Zarządu Głównego ZPB pomoc dydaktyczną, a potem, przy kawie i herbacie, mieli okazję nieformalnie porozmawiać o planach na jesień, perspektywach i szansach na rozwój swoich ośrodków edukacyjnych.

Kolejne spotkanie nauczycieli z mińskiego okręgu konsularnego jest zaplanowane na wrzesień.

Larysa Krywonosowa, dyrektor PSS im. Edwarda Woyniołłowicza przy ZPB w Mińsku

O nauce języka polskiego w Brasławiu opowiada Swietłana Maculewicz

Helena Łazarczyk, nauczycielka języka polskiego z Oszmian

Janina Czyrkun, nauczycielka języka polskiego z Borysowa

Swietłana Zamotina, nauczycielka języka polskiego ze szkoły nr 69 w Mińsku

Tatiana Bućko, dyrektor szkoły polonijnej przy PMS w Mińsku, nauczycielka języka polskiego w gimnazjum nr 12 w Mińsku oraz Olga Rumyńska, nauczycielka języka polskiego z Mołodeczna

Julia Połujan, nauczycielka języka polskiego z Mozyrza (po lewej) i Wiktoria Norko, nauczycielka języka polskiego z mińskiego osiedla Sokół (druga od lewej)

Weronika Klimowicz, prezes Oddziału ZPB w Dzierżyńsku, nauczycielka języka polskiego

Przemawia Anastazja Hakiri, wiceprezes Stowarzyszenia Nauczycieli Polskich przy ZPB, nauczycielka języka polskiego z Mohylewa (po prawej)

Warsztaty prowadzą Julia Szmigiro-Hancewicz ze Słonimia i Jana Kłakiewicz z Stołpców

Julia Szmigiro-Hancewicz prowadzi warsztaty

Okazuje się, że i tak można nauczyć najmłodszych czytać sylaby

Warsztaty prowadzi Jana Kłakiewicz

Polina Juckiewicz z Mińska

Najnowsze komentarze

  • Też jestem polonistką. Mieszkam w Zakopanem
    Czy mogę pomóc? W jaki sposób? Pozdrawiam

Skomentuj

Skip to content