HomeKulturaNiezależne Polskie Podwórko obok oficjalnego festiwalu

Niezależne Polskie Podwórko obok oficjalnego festiwalu

Ponad stu dzieci uczących się języka polskiego z Grodna i okolic otrzymało w sobotę, 7 czerwca, dyplomy i słodycze od niezależnego od władz w Mińsku Związku Polaków na Białorusi na znak wdzięczności za pielęgnowanie mowy ojczystej.

Polskie_podworko_w_Grodnie_017

Podczas uroczystości

Polskie_podworko_w_Grodnie_07

Grupa dzieci z przedszkola Nr 83

Polskie_podworko_w_Grodnie_09

Teatrzyk z Porzecza

Polskie_podworko_w_Grodnie_019

Przemawia Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku

Polskie_podworko_w_Grodnie_018

Polskie_podworko_w_Grodnie_06

Anna Porzecka i Andżelika Borys wręczają dyplom

Polskie_podworko_w_Grodnie_08

Agnieszka Moroz i Andżelika Borys wręczają dyplomy dla najmłodszych

Po uroczystości, inaugurującej wakacje u najmłodszych Polaków, dorośli przedstawiciele niezależnego ruchu polskiego na Białorusi zaprezentowali program artystyczny. W przeglądzie zespołów muzycznych ZPB udział wzięli artyści z Grodna, Mińska, Radunia i innych miejscowości.

Przedsięwzięcie artystyczno-oświatowe ZPB odbywało się w dniu odbywającej się w Grodnie oficjalnej imprezy, mającej na celu propagandę fałszywej tezy o rzekomym braku problemów u zamieszkujących Białoruś mniejszości narodowych – X Republikańskiego Festiwalu Kultur Narodowych.

Polskie_podworko_w_Grodnie_039

Przemawia konsul generalny RP w Grodnie Andrzej Chodkiewicz

– Już mało, kto pamięta, że odbywający się w tych dniach w Grodnie Festiwal Kultur został zainicjowany dwadzieścia lat temu przez Związek Polaków na Białorusi – mówił, witając uczestników i gości spotkania członków i sympatyków niezależnego ZPB konsul generalny RP w Grodnie Andrzej Chodkiewicz.

Dyplomata odwiedził niezależne Polskie Podwórko (propagandowe, organizowane siłami urzędników z białoruskich państwowych instytucji kultury działało na dziedzińcu Nowego Zamku – red.) wraz z prezydentem miasta Białegostoku Tadeuszem Truskolaskim oraz posłem na Sejm RP Dariuszem Piontkowskim.

Wysocy goście, przemawiając do zgromadzonych na niezależnej imprezie Polaków, życzyli dzieciom udanych radosnych wakacji i nawiązywali do obchodzonej w tych dniach przez Polaków na całym świecie 25. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Polskie_podworko_w_Grodnie_023

Przemawia poseł Dariusz Piontkowski

Poseł Dariusz Piontkowski, aby zdążyć odwiedzić niezależne Polskie Podwórko w Grodnie i wysłuchać przygotowanego przez mieszkających na Białorusi Polaków programu artystycznego, przekraczał polsko-białoruską granicę w Kuźnicy Białostockiej przejściem dla pieszych. W ten sposób oszczędził kilka godzin, które mógłby stracić, jadąc samochodem i czekając na odprawę po białoruskiej stronie przejścia granicznego.

Polskie_podworko_w_Grodnie_021

Gra Grodzieńska Orkiestra Dęta

Koncert, który stał się de facto przeglądem talentów muzycznych członków Związku Polaków na Białorusi, rozpoczęła Grodzieńska Orkiestra Dęta pod kierownictwem Pawła Kmiecika. Solidną reprezentację artystyczną zaprezentowali Polacy Mińska. Prezes stołecznego oddziału ZPB Helena Marczukiewicz przywiozła do Grodna cały autokar artystów. Dzięki temu, grodzieńska publiczność po raz pierwszy od wielu lat mogła podziwiać piękne brzmienie polskich piosenek w wykonaniu mińskich chórów „Polonez” pod kierownictwem Janiny Bryczkowskiej oraz „Społem” pod kierownictwem Aleksandra Szugajewa.

Polskie_podworko_w_Grodnie_03

Zespół „Społem”

Polskie_podworko_w_Grodnie_05

Polskie_podworko_w_Grodnie_025

Chór „Polonez”

Nie zabrakło na koncercie popisów indywidualnych. Publiczność nie szczędziła braw dla Bożeny Baubyr, solistki chóru „Tęcza”, która wykonała piosenki „Serce człowieka” i największy przebój Zbigniewa Kurtycza „Cicha woda”, na melodię Adiego Rosnera.

Polskie_podworko_w_Grodnie_01

Śpiewa Bożena Baubyr

Przepięknym wykonaniem rosyjskiego romansu „Gori, gori moja zwiezda” z repertuaru Anny German zauroczyła publiczność Olga Guczek.

Polskie_podworko_w_Grodnie_031

Śpiewa Olga Guczek

Skrzypaczki Nadzieja Sieńkiewicz i Lilia Ogarkowa zagrały wiązankę kompozycji w rytmie Krakowiaka i Poloneza oraz zaprezentowały improwizacje jazzowe.

Polskie_podworko_w_Grodnie_027

Nadzieja Sienkiewicz i Lilia Ogarkowa

W doskonały humor wprowadził zebranych występ jednego z najbardziej oryginalnych na Białorusi polskich zespołów, działających na pograniczu teatru i muzyki – zespołu „Młode Babcie”, pod kierownictwem Marii Rewuckiej.

Polskie_podworko_w_Grodnie_028

Zespół „Młode Babcie”

Uwieńczeniem występu mińskich Polaków było wspólne wykonanie przez wszystkich przybyłych do Grodna ze stolicy artystów piosenki „Polska moja”, napisanej przez organistkę z mińskiej katedry Helenę Abramowicz.

Polskie_podworko_w_Grodnie_033

Polskie_podworko_w_Grodnie_024

Przegląd polskich talentów z Białorusi byłby niekompletny bez reprezentacji najbardziej polskiego, zamieszkałego w blisko 90. procentach przez ludność polską, rejonu werenowskiego. Najbardziej polski rejon na Białorusi reprezentowany był przez zespół wokalny „Przyjaciółka” z Radunia, pod kierownictwem prezes miejscowego oddziału ZPB Haliny Żegzdryń.

Polskie_podworko_w_Grodnie_032

Zespół „Przyjaciółka” z Radunia

Polskie_podworko_w_Grodnie_022

Niezwykle miłym akcentem w koncercie na niezależnym Polskim Podwórku stał się gościnny występ Zespołu Pieśni i Tańca „Biebrza” z polskiego Goniądza. Mimo tego, że przybyli do Grodna na zaproszenie organizatorów propagandowego Festiwalu Kultur Narodowych, artyści z Polski zdecydowali się odwiedzić imprezę, organizowaną przez niezależny ruch polski na Białorusi.

Polskie_podworko_w_Grodnie_036

Zespołu Pieśni i Tańca „Biebrza”

Polskie_podworko_w_Grodnie_035

Polskie_podworko_w_Grodnie_037

Polskie_podworko_w_Grodnie_030

W przerwach między występami, artyści i publiczność mogli podziwiać twórczość członków działających przy ZPB Towarzystw – Plastyków Polskich oraz Twórców Ludowych. Wystawę książek zaprezentowała na niezależnym Polskim Podwórku niezależna inicjatywa wydawnicza „Grodzieńska Biblioteka”.

Polskie_podworko_w_Grodnie_015

Członkinie Towarzystwa Plastyków Polskich – Janina Pilnik i Natalia Klimowicz

Polskie_podworko_w_Grodnie_012

Wyroby twórców ludowych cieszyły się zainteresowaniem uczestników i gości

Polskie_podworko_w_Grodnie_016

Polskie_podworko_w_Grodnie_011

Polskie_podworko_w_Grodnie_010

Polskie_podworko_w_Grodnie_014

Polskie_podworko_w_Grodnie_029

Polskie_podworko_w_Grodnie_013

Stoisko niezależnej inicjatywy wydawniczej „Grodzieńska Biblioteka”

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content