HomeSpołeczeństwoAndżelika Borys: „Chcemy wynagrodzić dzieci”

Andżelika Borys: „Chcemy wynagrodzić dzieci”

Przegląd działających przy ZPB zespołów artystycznych organizuje w sobotę, 7 czerwca, w Grodnie Związek Polaków na Białorusi. W ramach przeglądu kierownictwo organizacji wręczy dyplomy z podziękowaniem za naukę dzieciom, uczącym się języka polskiego w szkołach i przedszkolach Grodna i okolic.

Festiwal_2006_05

2006 rok. Przemawia Andżelika Borys, ówczesna prezes ZPB

– Chcemy wynagrodzić dzieci, uczących się języka polskiego, aby przez okres rozpoczynających się wakacji pamiętały, że ich zainteresowanie mową ojczystą jest doceniane – tłumaczy sens przedsięwzięcia artystyczno-oświatowego Andżelika Borys, przewodnicząca Rady Naczelnej ZPB.

DCF 1.0

2006 rok. Ludwik Zalewski, senator RP VI kadencji, członek Komisji Emigracji i Łączności za Granicą, Jacek Junosza-Kisielewski, wicedyrektor Departamentu Konsularnego i Polonii MSZ, Joanna Urban, dyrektor Biura Prezydialnego w Kancelarii Senatu RP, Andżelika Borys i Grzegorz Sieroczyński, główny specjalista w Biurze Polonijnym Senatu RP

Polska działaczka zauważa, iż w tych samych dniach w Grodnie odbywa się duża oficjalna impreza kulturalna, poświęcona mieszkającym na Białorusi mniejszościom narodowym – Finał X. Festiwalu Kultur Narodowych. – Od ośmiu lat autentyczny niezależny ruch polski na Białorusi działa w podziemiu, natomiast władze organizując swój festiwal, robią wygląd, jakby taka organizacja, jak niezależny Związek Polaków, nie istniała. Nie zapraszają, więc nas na swoje święto – mówi Borys. Przewodnicząca Rady Naczelnej ZPB zaznacza, że ignorowanie przez władze w Mińsku niezależnego ruchu polskiego na Białorusi nie oznacza, że ten ruch nie istnieje. – Nasza impreza ma właśnie zaprzeczyć narzucanej społeczeństwu propagandowej opinii, że Polacy na Białorusi, to tylko ci, którzy dają się wykorzystywać w politycznych kampaniach władzy w charakterze posłusznych rozkazom z góry obywateli – podkreśla Borys.

Festiwal_2006_06

2006 rok. Spotkanie Polaków na terenie Konsulatu Generalnego RP w Grodnie

DCF 1.0

Niezależny od władz w Mińsku Związek Polaków na Białorusi prowadzi działalność kulturalną i oświatową, narażając się na represje i szykany ze strony białoruskiej władzy, już od ośmiu lat. – W tych dniach, kiedy razem z Rodakami w Polsce obchodzimy 25. rocznicę odzyskania przez Polskę Wolności, nie możemy postąpić inaczej i musimy zaznaczyć swoją obecność na Białorusi, nawet, jeśli jest to sprzeczne z czyimś doraźnym interesem politycznym – podsumowuje Andżelika Borys.

Festiwal_2006_03

2006 rok. Zespół „Rymowanka”

Festiwal_2006

2006 rok. Śpiewa chór „Głos znad Niemna”

Festiwal_2006_02

2006 rok. Justyna Porzecka i Robert Tawrel

DCF 1.0

Wystawa twórców ludowych i malarzy

Festiwal_2006_01

Festiwal_2006_04

2006 rok. Zespół „Wesoła Gromadka”

DCF 1.0

2006 rok. Wiktor Szałkiewicz

DCF 1.0

DCF 1.0

DCF 1.0

Znadniemna.pl

Najnowsze komentarze

  • Komentarz usunięty za nieprzyzwoite uwagi pod adresem konkretnej osoby – redakcja.

Skomentuj

Skip to content