HomeSpołeczeństwoKiedy Polska otworzy granice dla Białorusi?

Kiedy Polska otworzy granice dla Białorusi?

Stały przedstawiciel Republiki Białoruś przy Unii Europejskiej Aleksander Michniewicz powiedział w kanale telewizyjnym ONT, że wiele krajów w UE „uzależniło otwarcie swoich granic dla Białorusinów od poziomu zachorowalności (COVID-19) na Białorusi”.

Dyplomata ma nadzieję, że w najbliższej przyszłości poziom zachorowalności Białorusinów spadnie do akceptowalnego przez kraje Europy poziomu, który pozwoli na wjazd do UE. Michniewicz skomentował także wejście w życie umowy o uproszczeniach wizowych od 1 lipca.

Przypomnijmy, że opłata wizowa, która wcześniej wynosiła 60 EUR dla obywateli Białorusi, a następnie wzrosła do 80 EUR, będzie już za miesiąc równa 35 EUR.

Pytanie tylko, kiedy Białorusini będą mogli z tych tańszych wiz skorzystać, wciąż bowiem nie wiadomo, kiedy zniesione zostaną ograniczenia wjazdu do szeregu krajów wprowadzone z powodu pandemii koronawirusa.

Na przykład w Belgii, gdzie Michniewicz pracuje jako przedstawiciel przy UE i NATO, przegląd sytuacji nastąpi do 5 czerwca i wówczas prawdopodobnie zapadnie decyzja. Dyplomata ma nadzieję, że Białoruś wznowi połączenia lotnicze z Belgią.

Komentując uproszczenie tryby przyznawania wiz, białoruski dyplomata zauważył, że wyeliminowana zostanie „pewna niesprawiedliwość”, gdyż – jak przypomniał, „Białoruś poczyniła znacznie wcześniej ustępstwa wizowe, a w niektórych przypadkach zdecydowała się nawet na „bezwiz” dla mieszkańców UE”.

Zdaniem Michniewicza podkreślić należy również fakt, że choć obywatele Białorusi rzadziej niż inne nacje naruszają zasady pobytu w strefie Schengen, to nie mieli takich korzyści jak obywatele innych krajów.

A kiedy Polska otworzy granice dla Białorusi? Według wiceszefa Ministerstwa Aktywów Państwowych Artura Sobonia, mogłoby to nastąpić 15 czerwca.

„Pewnie byłoby dobrze, gdyby tak było, także dla naszych spółek – mówię tu przede wszystkim o Polskiej Grupie Lotniczej i spółce LOT, która dzięki temu mogłyby (…) odżyć” – powiedział.

Jak powiedział wiceminister w wywiadzie dla polskiego radia, decyzja należy do premiera Mateusza Morawieckiego po ocenie ryzyka epidemiologicznego.

Polityk nie określił, czy zniesienie ograniczeń będzie dotyczyło wszystkich krajów, czy tylko niektórych z nich – czy Białoruś zostanie umieszczona na tej liście, nie wiadomo.

Wcześniej Litwa ogłosiła, że otwiera granice z krajami bałtyckimi, a z innymi państwami może otworzyć 15 czerwca. ​​Białorusini będą tam wpuszczani dopiero po przeprowadzeniu testów na koronawirusa lub po okazaniu „Covid paszportu”.

Znadniemna.pl za Kresy24.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content