HomeOświataZPB przeprowadził on-line obchody Dnia Dziecka z udziałem ministra Jana Dziedziczaka

ZPB przeprowadził on-line obchody Dnia Dziecka z udziałem ministra Jana Dziedziczaka

– Gwarantuję wam, że nigdy nie pożałujecie tego, że chodziliście do polskiej szkoły – mówił do uczniów polskich szkół społecznych, działających przy Związku Polaków na Białorusi pełnomocnik Rządu RP do spraw Polonii i Polaków za granicą, minister Jan Dziedziczak podczas konferencji zorganizowanej dzisiaj, 1 czerwca, z okazji Dnia Dziecka przez ZPB.

Prezes ZPB Andżelika Borys

Minister Jan Dziedziczak

Słowa ministra Dziedziczaka, który, wypowiadając je, bazował na osobistym doświadczeniu obcowania z Polakami, mieszkającymi w dziesiątkach krajach świata, rozsianych po wszystkich kontynentach globu, usłyszeli uczniowie i nauczyciele kilkudziesięciu ośrodków nauczania języka polskiego, działających przy ZPB, którzy zgromadzili się przy ponad 50-ciu komputerach podłączonych do wspólnej konferencji na internetowej platformie ZOOM.

Zorganizowana i poprowadzona przez prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelikę Borys konferencja z okazji Dnia Dziecka była pierwszym takim wydarzeniem polonijnym, w którym wziął udział Pełnomocnik Rządu RP do spraw Polonii i Polaków za granicą, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Dziedziczak. Miał on okazję poznać kadrę nauczycielską, współpracującą z ZPB we wszystkich obwodach Białorusi i uczącą języka polskiego w miejscowościach, będących w swoich regionach największymi skupiskami mieszkających na Białorusi Polaków: Grodnie, Lidzie, Wołkowysku, Werenowie, Słonimiu, Oszmianie, Smorgoniach, Brześciu, Baranowiczach, Lachowiczach, Mińsku, Dzierżyńsku, Mohylewie, Mozyrzu i wielu innych.

Minister Dziedziczak na podstawie krótkich prezentacji ośrodków, biorących udział w konferencji, wysoko ocenił aktywność prowadzonych przez ZPB polskich szkół społecznych, które potrafiły zorganizować zdalne nauczanie języka polskiego w warunkach pandemii koronawirusa, narzucającej odpowiedzialnym obywatelom przestrzegania reżimu samoizolacji i unikania bezpośredniego kontaktu z innymi ludźmi.

Gośćmi on-line obchodów Dnia Dziecka w ZPB oprócz ministra Jana Dziedziczaka byli także najważniejsi partnerzy największej polskiej organizacji na Białorusi. Z białoruskiej stolicy w konferencji uczestniczył ambasador RP na Białorusi Artur Michalski, z Grodna – konsul generalny RP w Grodnie Jarosław Książek, z Białegostoku w obchodach wzięła udział prezes Podlaskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Anna Kietlińska, a z Warszawy Lilia Luboniewicz z Zarządu Fundacji Wolność i Demokracja oraz Mikołaj Falkowski, kierujący Fundacją Pomoc Polakom na Wschodzie.

Ambasador RP na Białorusi Artur Michalski

Konsul generalny RP w Grodnie Jarosław Książek

Prezes Podlaskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Anna Kietlińska

Lilia Luboniewicz z Zarządu Fundacji Wolność i Demokracja

Mikołaj Falkowski, kierujący Fundacją Pomoc Polakom na Wschodzie

Wszyscy goście mieli okazję złożyć życzenia z okazji Dnia Dziecka najmłodszym uczestnikom on-line uroczystości – uczniom ośrodków nauczania przy ZPB, którzy recytowali polską poezję dla dzieci, śpiewali polskie piosenki, a także demonstrowali zdolności aktorskie, biorąc udział w inscenizacji polskich wierszy.

Ogółem w ośrodkach nauczania języka polskiego, które wzięły udział w on-line obchodach Dnia Dziecka uczy się ponad 5 tysięcy mieszkających na Białorusi młodych Polaków.

Zapraszamy Państwa do obejrzenia fotorelacji z on-line obchodów Dnia Dziecka, zorganizowanych przez ZPB:

Grodno

Baranowicze

Mohylew

Wołkowysk

Smorgonie

Lachowicze

Bereza

Lida

Werenowo

Mińsk

Borysów

Brasław

Brześć

Dzierżyńsk

Nowogródek

Mozyrz

Peliszcze

Słonim

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content