HomeHistoriaSzukamy śladów rodziny Marcinkiewicz – zesłańców do Kazachstanu

Szukamy śladów rodziny Marcinkiewicz – zesłańców do Kazachstanu

Dzień dobry, poszukujemy informacji o  członkach rodziny Marcinkiewicz, zesłanych do Kazachstanu wiele lat przed wybuchem II wojny światowej (prawdopodobnie jeszcze przed 1920 rokiem).

Wjazd do Orenburga od strony Kazachstanu, fot.: vjezdnoy-znak.livejournal.com

Pradziadek męża – Aleksander Marcinkiewicz został zesłany z terenów przedwojennej Polski do Kazachstanu wraz z żoną i trójką dzieci – Mikołajem ur. 19.12.1904 r., Lidią ur. 23.03.1903 r.  i Niną.

Mikołaj i Lidia zostali pochowani w Orenburgu na Uralu (nad rzeką o tej samej nazwie – red.). Miasto to w latach 1920-1924 było stolicą Kazachstanu (właściwie – Kirgiskiej ASRR – red.).

Dotąd w żadnych archiwach Polski, Rosji i Kazachstanu nie udało nam się znaleźć o nich jakichkolwiek informacji. Pozostały tylko srebrne sztućce z orłem w koronie i znakiem Norblin.

Ewa Marcinkiewicz, e-mail: [email protected]

Najnowsze komentarze

  • Szanowna Pani Ewo, moja teściowa miała nazwisko panieńskie Marcinkiewicz, wiem, że pochodzą z Litwy (Bezdany), w 1945 roku cała rodzina została przesiedlona do Ornety. Pradziadek teściowej był oficerem wojska przy dworze cara Mikołaja II … jego żona była opiekunką dwujki dzieci w Mikołajewie(?),Car kazał rodzinie uciekać w czasie rewolucji..

Skomentuj

Skip to content