HomeHistoriaPolacy na Białorusi oddają hołd Wielkim Polakom

Polacy na Białorusi oddają hołd Wielkim Polakom

Składaniem kwiatów i zapaleniem zniczy na grobie i przy pomniku wybitnej polskiej powieściopisarki Elizy Orzeszkowej uczcili w poniedziałek, 18 maja, 110. rocznicę jej śmierci działacze Związku Polaków na Białorusi oraz dyplomaci z Konsulatu Generalnego RP w Grodnie.

W nielicznej, ze względu na ograniczenia epidemiczne, uroczystości wzięli udział: prezes ZPB Andżelika Borys, przewodnicząca Rady Naczelnej ZPB Anżelika Orechwo, konsul w Konsulacie Generalnym RP w Grodnie Andrzej Raczkowski oraz uczeń 4 „A” klasy Polskiej Szkoły Społecznej im. Króla Stefana Batorego przy ZPB w Grodnie Marcin Pisalnik.

Od lewej: prezes ZPB Andżelika Borys, konsul RP w Grodnie Andrzej Raczkowski i przewodnicząca Rady Naczelnej ZPB Anżelika Orechwo

Przemawia Andrzej Raczkowski, konsul RP w Grodnie

Przy grobie Elizy Orzeszkowej na Cmentarzu Farnym w Grodnie konsul RP Andrzej Raczkowski przypomniał, że 18 maja Polacy na całym świecie wspominają co najmniej dwie wybitne postacie, które dał światu Naród Polski. Oprócz wybitnej grodnianki Elizy Orzeszkowej, nominowanej do Nagrody Nobla za powieść „Nad Niemnem”, jest to święty Jan Paweł II, który urodził się dokładnie 100 lat temu i pozostawił po sobie spuściznę, z której inspiracje i mądrość wciąż czerpią nie tylko kapłani kościołów chrześcijańskich, lecz także duchowni innych wyznań oraz miliony mieszkańców globu, niezależnie od przynależności wyznaniowej, narodowej i światopoglądowej.

Inicjatywy, upamiętniające postać św. Jana Pawła II są realizowane w tych dniach w wielu strukturach Związku Polaków na Białorusi. Działające przy ZPB szkoły społeczne w Grodnie i Lidzie, na przykład, zorganizowały z okazji 100. rocznicy urodzin Papieża-Polaka szkolne konkursy rysunków dziecięcych poświęconych świętemu Janowi Pawłowi II. Wystawę on-line pt. „Pasterz Miłości” przygotowali z okazji 100 rocznicy urodzin świętego członkowie działającego przy ZPB Towarzystwa Plastyków Polskich.

Prezes ZPB Andżelika Borys udziela wywiadu mediom

Wystawę Polskich Malarzy w hołdzie św. Janowi Pawłowi II pt. „Pasterz Miłości” jeszcze dzisiaj zaprezentujemy na naszym portalu.

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content