HomeSpołeczeństwoZPB niesie pomoc medykom w walce z koronawirusem

ZPB niesie pomoc medykom w walce z koronawirusem

Ponad 800 maseczek ochronnych i tyle samo par rękawiczek winylowych otrzymał dzisiaj, 14 maja, od Związku Polaków na Białorusi Indurski Szpital Dzielnicowy. Pomoc indurskim medykom dostarczyła osobiście prezes ZPB Andżelika Borys, której towarzyszył wiceprezes organizacji Marek Zaniewski.

Marek Zaniewski i Andżelika Borys niosą kontenery z pomocą od ZPB

Indura, to miasteczko, leżące niedaleko Grodna i zamieszkane przeważnie przez ludność polską. W Indurze odnotowane zostało kilka przypadków zachorowań na COVID-19. Stąd wybór Zarządu Głównego ZPB, aby w ramach prowadzonej przez organizację akcji pomocowej medykom na Białorusi – wesprzeć mianowicie indurską placówkę służby zdrowia.

Dwa kontenery z maseczkami i rękawiczkami kierownictwo ZPB przekazało na ręce zastępcy naczelnego lekarza Indurskiego Szpitala Dzielnicowego Mariny Lenartowicz i naczelnej pielęgniarki placówki Ludmiły Chlistowskiej.

 

Indurska placówka służby zdrowia niesie pomoc medyczną nie tylko mieszkańcom Indury, ale też okolicznych wsi, zamieszkanych przeważnie przez Polaków. Podległe indurskiemu szpitalowi punkty położniczo-felczerskie działają m.in. w polskich wsiach – Starej Dębowej i Odelsku. Nic, zatem dziwnego, że podczas przyjmowania pomocy indurscy medycy dziękowali darczyńcom z ZPB w języku polskim.

Jak już informowaliśmy, prowadzona przez ZPB akcja niesienia pomocy medykom na Białorusi, obejmuje także inne miejscowości, w których działają struktury Związku Polaków. Polacy Lidy, na przykład, zorganizowali chałupniczą produkcję maseczek ochronnych, którymi obdarowują miejscowych medyków i ich pacjentów oraz medyków, pracujących w ośrodkach medycznych, leżących niedaleko Lidy.

Szycie kombinezonów ochronnych dla medyków zorganizował Oddział ZPB w Wołkowysku, a Oddział ZPB w Stołpcach przekazał niedawno oddziałowi intensywnej terapii Stołpeckiego Szpitala Rejonowego partię respiratorów, antyseptyków oraz innych artykułów medycznych, niezbędnych do walki z rozprzestrzenieniem COVID-19.

Medykom pomagają też Polacy w Stołpcach

Od chwili rozpoczęcia epidemii koronawirusa na Białorusi Zarząd Główny ZPB, wsparty przez Konsulat Generalny RP w Grodnie, przekazał grodzieńskim oraz podgrodzieńskim placówkom służby zdrowia ponad 5 tysięcy maseczek ochronnych i około dwóch tysięcy par rękawiczek winylowych.

Kolejne partie pomocy Zarząd Główny ZPB planuje przekazać, potrzebującym jej ośrodkom medycznym, w przyszłym tygodniu.

W dniu 14 maja na Białorusi oficjalnie odnotowano 26 772 potwierdzone przypadki zakażeń COVID-19. Zdrowie 8 168 pacjentów uległo poprawie i zostali oni wypisani do domów. Liczba ofiar śmiertelnych COVID-19 na Białorusi wynosi oficjalnie – 151 (przyrost w ciągu doby – 5 zgonów).

 Znadniemna.pl

Najnowsze komentarze

  • Pomoc?
    Jak kaszel chorobie.
    Wstydżcie się, dziatki.

Skomentuj

Skip to content