HomeSpołeczeństwoOddziały ZPB pomagają medykom w walce z epidemią

Oddziały ZPB pomagają medykom w walce z epidemią

Oddziały Związku Polaków na Białorusi w Wołkowysku i Lidzie zorganizowali produkcję ochronnych kombinezonów i maseczek, które przekazują pracownikom służby zdrowia, walczącym z epidemią COVID-19 w ich miastach.

W Wołkowysku w produkcję kombinezonów ochronnych dla medyków, zorganizowaną przez prezes miejscowego oddziału ZPB Marię Tiszkowską, włączyli się członkowie oddziału w różnym wieku. Są to panie, mające nawyki w krojeniu ubrań i posiadające maszyny do szycia, sportowcy z Polskiego Klubu Sportowego „Sokół-Wołkowysk”, dzieci i młodzież. W pracę zespołu, produkującego ubrania ochronne dla medyków zaangażowali się m.in. uczniowie i harcerze z Polskiej Szkoły Społecznej przy ZPB w Wołkowysku należący do 48. Wołkowyskiej Drużyny Harcerskiej „Szare Wilki” im. 4. Pułku Ułanów Zaniemeńskich.

Młodzi ludzie przeprowadzili zbiórkę pieniężną, z której udało się zakupić m.in. 450 metrów tkaniny do uszycia kombinezonów. Udało się uszyć ok. 200 kombinezonów, z których trzydzieści zostało przekazanych miejscowej rejonowej służbie sanitarnej. Kolejne pięćdziesiąt ubrań ochronnych otrzymał oddział chirurgiczny szpitala rejonowego w Wołkowysku. Reszta rozeszła się wśród medyków, pracujących w innych placówkach służby zdrowia w rejonie wołkowyskim.

Na ciężką sytuację epidemiczną, jaka zaistniała w drugim pod względem wielkości mieście obwodu grodzieńskiego – Lidzie, nie pozostał obojętny miejscowy oddział ZPB. Działacze Oddziału ZPB w Lidzie na czele z prezes Ireną Biernacką już od kilku tygodni w warunkach domowych produkują maseczki ochronne dla lidzkich medyków.

Ostatnio partię maseczek otrzymał od Polaków Lidy miejscowy Szpital Pogotowia Ratunkowego.

Opisane lokalne inicjatywy humanitarne członków ZPB są fragmentem szerszej akcji, którą prowadzi Związek Polaków na Białorusi, aby pomóc medykom zwalczyć epidemię koronawirusa. W Grodnie Zarząd Główny ZPB już przekazał dwom miejscowym szpitalom ponad cztery tysiące maseczek ochronnych oraz ponad tysiąc ochronnych rękawiczek winylowych. Partie pomocy szykowane są dla kolejnych placówek służby zdrowia grodu nad Niemnem i okolic.

Wkład działaczy ZPB w walkę z koronawirusem na Białorusi, choć skromny, idzie od szczerego serca, a działacze zaangażowani w akcję pomocowe nie planują ich zakończenia do chwili, aż sytuacja epidemiczna w kraju się poprawi.

Obecnie, według danych białoruskiego Ministerstwa Zdrowia, w ciągu pięciu ostatnich dni w kraju odbywa się ponad 900 nowych zakażeń koronawirusem codziennie. Wskaźnik liczby zakażonych na milion ludności jest na Białorusi jeden z najwyższych w Europie. Mimo tego władze państwa nie wprowadzają kwarantanny, ani zakazują przeprowadzenia imprez masowych. Wręcz przeciwnie – władze same organizują tłoczne zbiorowiska bez zachowania środków ostrożności. Ostatnio przeprowadzili defiladę wojskową z okazji 75. rocznicy zwycięstwa w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej. W stolicy Białorusi na militarne show zebrały się popatrzeć tysiące gapiów, z których nieliczni mieli na twarzach maseczki ochronne.

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content