HomeHistoria201. urodziny Stanisława Moniuszki on-line

201. urodziny Stanisława Moniuszki on-line

Dzisiaj, 5 maja, przypadają 201. urodziny Stanisława Moniuszki – kompozytora, dyrygenta, organisty, pedagoga, dyrektora Teatru Wielkiego w Warszawie. Instytucje kultury przygotowały bogaty program jego urodzin: koncerty, wystawy, spektakle i projekcje filmów – wszystko w przestrzeni wirtualnej – podaje Ministerstwo Kuktury i Dziedzictwa Narodowego.

Stanisław Moniuszko

MKiDN, które patronowało uroczystościom Roku Moniuszki 2019, zebrało na swojej stronie internetowej zestawienie imprez, którymi w tym roku polskie instytucje kultury uczczą 201 rocznice urodzin kompozytora.

Teatr Wielki – Opera Narodowa 5 maja o godz. 18 zaprezentuje online koncert pieśni Moniuszki w wykonaniu Olgi Pasiecznik, który odbędzie się w pustych Salach Redutowych TW-ON. Urodziny Moniuszki przygotowano także w mediach społecznościowych: na Facebooku TW-ON będzie można wziąć udział w konkursach „Zostań Moniuszką” – dla najmłodszych, a dla starszych „Posmakuj Moniuszkę” – na podstawie książki „Moniuszko w kuchni” autorstwa Agnieszki Kręglickiej i Marcina Gmysa.

Na platformie VOD TW-ON, na poświęconej urodzinom Moniuszki podstronie, udostępnione zostaną najbardziej znane dzieła kompozytora, m.in. „Halka” (wileńska) w reżyserii Agnieszki Glińskiej, opera „Flis” przygotowana przez studentów Akademii Muzycznej w Łodzi oraz spektakl „Paria” w inscenizacji Teatru Wielkiego w Poznaniu, a także spektakle z muzyką Moniuszki – „Mąż i żona” oraz „Przypowieść sarmacka do bajki” – obie w wykonaniu Polskiego Baletu Narodowego.

Polska Opera Królewska, poza udostepnieniem na facebookowym krzyżówek, rebusów, łamigłówek, kolorowanek i wierszyków związanych z Moniuszką, 3 maja na swoim kanale YouTube zaprezentuje retransmisję spektaklu „Śpiewnik domowy” w reżyserii Andrzeja Strzeleckiego, którego premiera miała miejsce na deskach Teatru Królewskiego w warszawskich Łazienkach w listopadzie ubiegłego roku. 5 maja zaprezentowany zostanie natomiast koncert pieśni Moniuszki w wykonaniu solistów POK.

W obchody moniuszkowskiej rocznicy zaangażowało się też Polskie Wydawnictwo Muzyczne, które od 1 maja w każdy piątek na swoim kanale FB przypominać będzie kolejne z pięciu odcinków cyklu programu „Nie tylko +Straszny dwór+”, w którym o Moniuszce wypowiadają się wykonawcy jego dzieł. Wydawnictwo zapowiada też premierę trzypłytowego BOX-u Moniuszko z najsłynniejszymi pieśniami, znanymi ariami i ansamblami oraz uwerturami do oper.

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny od 1 maja na swoich stronach emitować będzie premierowo kolejne z czterech Litanii Ostrobramskich nagranych przez zespół z okazji 200-lecia urodzin Stanisława Moniuszki. Na 5 maja zapowiadana jest natomiast premierowa emisja archiwalnego nagrania z 1986 r. „Mazura” ze Strasznego Dworu – w choreografii Elwiry Kamińskiej, w wykonaniu artystów chóru i baletu Zespołu „Śląsk” oraz emisja nagrania współczesnego – fragmentów arii i pieśni Stanisława Moniuszki w wykonaniu artystów chóru Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Materiały moniuszkowskie na swoich stronach internetowych opublikują w najbliższych dniach także m.in. Filharmonia Narodowa, Instytut Muzyki i Tańca, Narodowa Galeria Sztuki Zachęta, Narodowe Forum Muzyki, Opera Wrocławska, Teatr Wielki w Poznaniu, Opera Nova w Bydgoszczy, Teatr Muzyczny w Łodzi, Filharmonia Łódzka im. A. Rubinsteina, Filharmonia Podkarpacka im. A. Malawskiego w Rzeszowie, Filharmonia Zielonogórska im. Tadeusz Bairda, Filharmonia Kameralna w Łomży, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus.

5 maja wraz z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Teatrem Wielkim – Operą Narodową Polskie Wydawnictwo Muzyczne opublikuje multimedialny raport podsumowujący działania w roku jubileuszowym Stanisława Moniuszki. Materiał będzie także przewodnikiem po dostępnych materiałach o kompozytorze – zapowiada MKiDN.

Znadniemna.pl za Dzieje.pl/PAP

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content