HomeSpołeczeństwoPrzedstawicielstwo ONZ apeluje o zaostrzenie walki z koronawirusem na Białorusi

Przedstawicielstwo ONZ apeluje o zaostrzenie walki z koronawirusem na Białorusi

– Na Białorusi przyszedł czas na niezwłoczne i szerokie działania na rzecz tzw. dystansu społecznego i przeniesienie wszystkich imprez masowych – zaapelowała ambasador ONZ na Białorusi Joanna Kazana-Wiśniowiecka.

Jej zdaniem powinny one uzupełnić „zdecydowane działania służb sanitarno-medycznych, epidemiologicznych i rządu zorientowanych na testowanie, lokalizowanie i izolację połączone z bohaterskimi wysiłkami personelu medycznego”.

„Pomimo aktywnych wysiłków rządu i partnerów międzynarodowych obserwujemy ewolucję epidemii COVID-19, którą rozprzestrzenia się w sposób stabilny i postępujący” – wskazała.

Ambasador przypomniała, że 26 kwietnia na Białorusi było ponad 10 tys. przypadków COVID-19 (według danych z wtorku – 12 208), podczas gdy miesiąc wcześniej liczba zakażonych wynosiła 86. „Ta liczba rośnie w postępie geometrycznym” – wskazała.

Powtórzyła skierowane do władz Białorusi rekomendacje Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) – wprowadzenie dystansowania społecznego i przeniesienie wszystkich imprez masowych.

„WHO rekomenduje możliwość pracy zdalnej i zdalnej nauki”

„Ponadto WHO rekomenduje wprowadzenie możliwości pracy zdalnej i zdalnej nauki w szkołach, uniwersytetach i innych placówkach edukacyjnych, a także czasowe wstrzymanie pracy przedsiębiorstw, które nie świadczą usług podstawowych, takich jak restauracje, kawiarnie czy centra handlowe.

Wśród rekomendacji WHO jest również ograniczenie przemieszczania się, zwłaszcza dla osób z grup ryzyka. Takie działania mogą powstrzymać i spowolnić rozprzestrzenianie się wirusa, dać placówkom medycznym czas na przygotowanie się.

„COVID-19 jak bezlitosny morderca atakuje kraje i ludzi. Może stać się śmiertelny, nawet jeśli jesteście młodzi i silni. Możecie też nie wiedzieć, że jesteście nosicielem i roznosicie go” – podkreśliła Kazana-Wiśniowiecka.

Część opinii publicznej krytycznie ocena decyzję władz o niewprowadzeniu bardziej radykalnych ograniczeń.

Na Białorusi dotychczas nie ogłaszano ogólnokrajowej kwarantanny, nie zamykano granic, gra liga piłki nożnej, pracują firmy i szkoły. W ostatnich dniach uwidocznił się wzrost liczby zakażeń. Dziś na niespełna 10 milionowej Białorusi zanotowano 12 208 przypadków zakażenia patogenem – to więcej niż w Polsce która ma znacznie więcej ludności i która wprowadziła szerokie ograniczenia służące walce z koronawirusem.

Według Aleksandra Łukaszenki obecnie nie ma potrzeby, by zaostrzać środki walki z epidemią. Prezydent wskazywał wielokrotnie, że szeroka kwarantanna mocno uderzy w gospodarkę.

Według stanu na 29 kwietnia na Białorusi zarejestrowano 13 181 osób z potwierdzoną testami infekcją COVID-19, w ciągu doby liczba zakażeń wzrosła o 973 przypadki – podało w środę w komunikacie ministerstwo zdrowia Białorusi. Zmarło ogółem 84 osób z koronawirusem.

Znadniemna.pl za Justyna Prus / PAP/ Włodzimierz Pac / IAR/

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content