HomeSpołeczeństwoNa Białorusi więcej zakażonych COVID-19 niż w Polsce

Na Białorusi więcej zakażonych COVID-19 niż w Polsce

Ministerstwo Zdrowia Białorusi poinformowało o 12 208 zarejestrowanych przypadkach koronawirusa w kraju. Oznacza to, że w ciągu doby liczba zakażonych wzrosła o 919 przypadków i przewyższyła liczbę zakażeń w Polsce (12 089 przypadków).

Stosunek zakażonych do ogólnej liczby mieszkańców wynosi – jeden zakażony na około 800 mieszkańców. W Polsce zaś ten wskaźnik wynosi – jeden zakażony na ponad 3 tys. mieszkańców.

Oficjalne statystyki białoruskie podają wprawdzie, że mimo tak wielkiej koncentracji zakażeń, liczba przypadków śmiertelnych jest stosunkowo nieduża – 79 zgonów (w Polsce odnotowano ich 570).

Część białoruskiego społeczeństwa jest przekonana jednak, że liczba przypadków śmiertelnych jest świadomie zaniżana przez białoruskie władze, które pomimo zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia nie zrezygnowały z organizacji imprez masowych i nie wprowadzają kwarantanny.

Białoruski matematyk z Witebska Paweł Maksimau, który analizuje statystykę zachorowań koronawirusem na świecie w wywiadzie dla rozgłośni Radio Racyja zwraca uwagę na to, że liczba zgonów na COVID-19 rośnie na Białorusi nieproporcjonalnie do wzrostu liczby zachorowań i w wyglądzie graficznym codzienny przyrost zgonów na Białorusi wygląda jako linia prosta w tym czasie kiedy grafik zachorowań pnie się w górę. Paweł Maksimau kwestionuje także prognozę Ministerstwa Zdrowia Białorusi o tym, że szczyt zachorowań w kraju zostanie osiągnięty na przełomie kwietnia i maja. Badacz prognozuje, że 9 maja, kiedy na Białorusi odbędzie się masowe show pod nazwą „Defilada Zwycięstwa z okazji 75. rocznicy zakończenia Wielkiej Wojny Ojczyźnianej” liczba zachorowań na COVID-19 na Białorusi przekroczy 20-tysięczny próg.

Znadniemna.pl na podstawie belta.by/gov.pl/racyja.com

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content