HomeSpołeczeństwoPolacy Pińska i Brześcia zawiązali współpracę

Polacy Pińska i Brześcia zawiązali współpracę

Do spotkania działaczy Związku Polaków na Białorusi z oddziałów w Brześciu i Pińsku doszło w ostatnich dniach maja w sercu Polesia, międzyrzeczu Prypeci i Prostyru, na terenie mieszczącego się tu rezerwatu przyrody.

Spotkanie_dzialaczy_Pinska_i_Brzescia_02

Uczestnicy spotkania

W charakterze gospodarza spotkania wystąpił Piński Oddział ZPB na czele z Władysławem Nikanowem. Jak podkreśla działacz polski z Pińska zorganizowane przez niego spotkanie z rodakami z Brześcia ma zaowocować ścisłą współpracą przedstawicieli polskiej społeczności Pińska z Polakami ze stolicy obwodu brzeskiego na rzecz wspierania polskości na białoruskim Polesiu.

Goście spotkania, działacze Oddziału ZPB w Brześciu, przybyli do rodaków z Pińska nie z pustymi rękami. Przywieźli w darze książki i podręczniki w języku polskim, które ułatwią Polakom z Pińska organizację w ich środowisku nauki języka polskiego.

Spotkanie_dzialaczy_Pinska_i_Brzescia_01

Józef Bielawski, wiceprezes Oddziału ZPB w Brześciu i Wiaczesław Nikonow, prezes Oddziału ZPB w Pińsku

Podczas spotkania wśród przepięknych krajobrazów Polesia, Polacy z Brześcia i Pińska wspominali o bogatym kulturalnym i historycznym dziedzictwie, pozostawionym im przez wybitnych, pochodzących z tej ziemi, synów Polski: Ryszarda Kapuścińskiego, Adama Naruszewicza, Piotra Olewińskiego, Mateusza Butrymowicza i wielu innych.

Igor Sołowiej z Pińska

Najnowsze komentarze

 • Chciałbym pojechać do Pińska gdzie urodził się mój TATA .Od dłuższego czasu próbuje nawiązać kontakt z osobą w j.polskim w Pinśku i Brześciu ale bez powodzenia. Chcemy wybrać się do Brześcia i Pińska. Może Państwo nam pomóc z przewodnikami a my chętnie zapłacimy .Chcielibyśmy pobyć i zobaczyć Brześć i okolicę oraz Pińsk. Jesteśmy już starszymy osobami .W pińsku i okolicy chcemy być 2 noce w hotelu i 2 noce w hotelu w Brześciu .Bardzo prosimy o kontakt z bardzo dobrymi przewodnikami .Dziękuje z góry i pozdrawiam ,życzę wszystkiego najlepszego.
  Józef Bondarczuk

  • Mam dobrego znajomego przewodnika po Pińsku. Perfekt mówi po Polsku, urodzony i mieszka w Pińsku. Proszę o kontakt

 • Witam poszukuję pomocy w kontakcie z Anatolij Bortnik mieszkającym w Brześciu synem Andrieja urodzonym w Zaburzu na Ukrainie. Prawdopodobnie jest on synem brata mojej babci.Ciezkie czasy i lata wojny rozdzieliły rodzeństwo a ja probujac poznać swoje korzenie w wiosce rodzinnej babci na Ukrainie dowiedziałam się o żyjących potomkach po bracie babci.Niestety potrzebuje pomocy w odnalezieniu go oraz kontakcie z nim bowiem nie znam białoruskiego a rosyjskim tez nie mówię.

 • Chcielibyśmy przyjechać na wiosnę do Pińska, gdzie urodził się nasz ojciec. Czy na miejscu można liczyć na pomoc przewodnika mówiącego w języku polskim?

 • Witam Was wszystkich

  Tak spontanicznie wszedłem na tą stronę bo bardzo często wspominam Pińsk. Mam tam kilkoro znajomych, których odwiedzałem dość często kiedyś….oj dawno to było…
  Tęskni mi się za Nimi bardzo…. powiem więcej… Tęskni mi się za Białorusią
  Od kilku lat planuje przyjazd do Was … ale jakoś mi nie wychodzi.. Przepraszam
  Chcę koniecznie przyjechać pociągiem, jak kiedyś by poczuć klimat i ludzi.
  Chcę też koniecznie wziąć swoją już dorosłą córkę ze sobą, by poznała Was
  Moimi znajomymi są rodowici Białorusini ale bardzo chętnie, kiedy przyjedziemy chcę nawiązać kontakt z Polonią
  W tej chwili ze względu na epidemie jest to niemożliwe …ale obiecuje że się spotkamy !!!
  Pozdrawiam Serdecznie i Trzymajcie sie w Zdrowiu

Skomentuj

Skip to content